20 marca 2015 11:55

Roland Hemetzberger jako pierwszy powtarza Fugu 9a w Schleierwasserfall

Rzadko słychać o przejściach w austriackim Schleierwasserfall. A to przecież miejsce wyjątkowe, to właśnie tam w latach 90. Alex Huber wytyczał swoje głośne ekstremy, w tym historyczną Open Air 9a+ z 1996 roku (powtórzoną po latach jedynie przez Adama Ondrę). Tym bardziej na uwagę zasługuje ostatnie przejście Rolanda Hemetzbergera.

Roland Hemetzberger na "Fugu" (fot. arch. R. Hemetzberger)

Roland Hemetzberger na “Fugu” (fot. arch. R. Hemetzberger)

Niemiec powtórzył w Schleier, prawdopodobnie dopiero jako pierwszy, drogę Fugu 9a. Linia biegnąca w sektorze Aquarium była projektem Hubera z 1998 roku. Zrealizował go jednak nie Alex, ale dopiero 11 lat później wspomniany Adam Ondra. O wytrzymałościowej Fugu Hemetzberger napisał:

Adam wycenił drogę na mocne 9a, potwierdzam wycenę, niesamowita walka i na koniec wielka przyjemność, to przejście dużo dla mnie znaczy(…)

Roland Hemetzberger to bardzo ciekawa postać. Jak sam o sobie mówi, obok wielkiej pasji do wspinania wielowyciągowego (ma za sobą między innymi pierwsze klasyczne przejścia takich dróg jak Relikt Noichl Wörndl czy Südwand w Wilder Kaiser), równie ważne jest dla niego utrzymywanie wysokiego poziomu sportowego. Nieprzypadkowo zebrał już na swoim koncie ponad 200 dróg od 8a do 9a, w tym sporo swojego autorstwa. Jednym z ulubionych rejonów Niemca jest austriackie Achleiten, gdzie poza łatwiejszymi liniami ma także dwie własne linie 9a – The Void i Lichtblick.

Brunka
źródło: 8a.nu, www.roland-hemetzberger.de
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum