17 marca 2015 09:18

Nowości w Patagonii

Ostatnie okno pogodowe w lutym br. w Patagonii zostało wykorzystane przez znajdujące się na miejscu zespoły, czego efektem są doniesienia o nowych wariantach i wartościowych przejściach.

Na Filarze Goretty na Fitz Roy włosko-szwajcarski zespół Matteo Della Bordella, Luca Schiera i Silvan Schüpbach wytyczył nowy wariant do drogi Crux del Sur. Cztery nowe wyciągi o trudnościach do 7a+ biegną na lewo od krawędzi filara. Wariant został nazwany Amaro Vecchia Romana (7a+ 130 m). Wierzchołek został osiągnięty drugiego dnia wspinaczki i tego samego dnia zespół zjechał drogą Casarotto.

Wschodnia ściana Fitz Roy z linią „Crux del Sur” i nowego wariantu (fot. Rolando Garibotti / pataclimb.com)

Wschodnia ściana Fitz Roy z linią „Crux del Sur” i nowego wariantu (fot. Rolando Garibotti / pataclimb.com)

Colin Haley i Jon Schaffer dorzucili do listy swoich przejść pierwsze wejście na Torrisimo, małej, wybitnej turni znajdującej się pomiędzy Aguja de la Medialuna i Punta Pereyra u podstawy południowo-wschodniej grani Cerro Torre. Turnia została nazwana wiele lat temu przez Silvo Karo. Nowa propozycja Haleya i Schaffera nazwana została Donini’s Anatomy, a całość liczy trzy wyciągi, z czego dwa od podstawy do grani i jeden na właściwej turni.

Turnia Torrisimo widoczna po prawej stronie na tle nieba (fot. Rolando Garibotti / pataclimb.com)

Turnia Torrisimo widoczna po prawej stronie na tle nieba (fot. Rolando Garibotti / pataclimb.com)

Warto także wspomnieć o wspinaczce Kanadyjczyka Marca-André Leclerca, który dokonał trzeciego samotnego przejścia i jednocześnie drugiego bez asekuracji drogi Chiaro di Luna (6b+, 750 m) na zachodniej ścianie Aguja Saint-Exupery. Tydzień wcześniej dokonała tego Brette Harrington, której przejście było pierwszym bez asekuracji na tej drodze.

Natomiast na wschodniej ścianie Cerro Torre, Włoch Elio Orlandi zaliczył bardzo zaawansowaną próbę przejścia środkiem wschodniej ściany w linii, którą po raz pierwszy próbował w 2006 roku.

Wilan
źródło: www.pataclimb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum