19 marca 2015 14:55

Dziewczynki atakują! 13-letnia Laura Rogora na 8c

Wydaje się, że triumfalny marsz dzieci po trudnych drogach jest nieunikniony. Przed chwilą pisaliśmy o w sumie niewyobrażalnym przejściu Ashimy Shiraishi (to jedno z kilku najlepszych kobiecych prowadzeń w historii), teraz mamy kolejne nastoletnie przejście z niższej, ale nadal wysokiej półki. 13-letnia Włoszka Laura Rogora poprowadziła bowiem swoją drugą 8c!

Laura Rogora na Il Corvo, 8c (fot. arch.  Enrico Rogora)

Laura Rogora na Il Corvo, 8c (fot. arch. Enrico Rogora)

Laura przeszła mocny klasyk z Ferentillo, drogę Il Corvo 8c. Linię jako pierwszy poprowadził w 1994 roku Jolly Lamberti, siedem lat przed przyjściem na świat młodej Włoszki!

Laura nie potrzebowała wielu prób, by poprowadzić drogę. Już w pierwszej przystawce zrobiła wszystkie ruchy. W sumie wykonała 15 prób rozłożonych na 4. dni.

To już nie pierwsza tak trudna droga Laury. W grudniu ubiegłego roku poprowadziła Ciccio Formaggio, mocne 8c w Grotta dell’Areonauta. 

Warto zobaczyć z czym zmagała się Laura na Il Corvo, poniżej droga w wykonaniu męskim. Nie ma zmiłuj!

Oczywiście przejścia Włoszki, po wyczynach Ashimy nie można traktować już w kategorii rekordu. Ale na pewno jest kolejnym sygnałem, że potencjał dzieciaków jest ogromny. Trochę przypomina to sytuację w gimnastyce sportowej, w której właśnie dziewczynki w tym wieku dominowały w ćwiczeniach na poręczach, równoważniach itd.

Wydaje się, że właśnie w tym wieku przełożenie masy ciała do siły oraz gibkość sprawia, że dzieci osiągają tak wyjątkowe rezultaty. W gimnastyce sportowej, ze względu na dobro dzieci, wiek w którym zawodniczki mogą startować w zawodach międzynarodowych, podniesiono do 17 lat…

Mysza

Źródło: up-climbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum