10 marca 2015 09:04

Ines Papert przechodzi The Hurting XI 11

Niemka Ines Papert dokonała pierwszego kobiecego przejścia The Hurting XI 11 na Coire an t-Sneachda w Szkocji. Pierwszym pogromcą tej bardzo wymagającej linii został w 2005 roku Dave MacLeod. Droga dość szybko zyskała miano najtrudniejszej mikstowej tradowej wspinaczki na świecie.

Ines podczas przejścia „The Hurting” (fot. Nadir Khan)

Ines podczas przejścia „The Hurting” (fot. Nadir Khan)

Ines szybko powtórzyła szkockie The Secret na Ben Nevis i Never mind na Coire an Lochain, po czym przeniosła się 20 lutego pod Coire an t-Snechda. Towarzyszył jej Seppi Pfuner, a ich celem numer jeden było powtórzenie The Hurting.

Pierwsze podejście zakończyło się niepowodzeniem. Ines zaliczyła lot, który na szczęście został utrzymany przez użytego do asekuracji Peckera i choć dokończyła później drogę to priorytetem było zimowo-klasyczne przejście.

Warunki podczas przejścia nie rozpieszczały (fot. Nadir Khan)

Warunki podczas przejścia nie rozpieszczały (fot. Nadir Khan)

Dwa dni później Niemka powróciła na ścianę, towarzyszyły jej tym razem typowo zimowe szkockie warunki, czyli totalna zawierucha i Simon Yearsley w roli asekuranta. Po godzinie wytężającej wspinaczki Ines zameldowała się na górze, zapisując na swoje konto pierwsze kobiece przejście drogi.

Wilan
źródło: www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum