25 marca 2015 14:35

“Góry z duszą” Moniki Witkowskiej

Właśnie ukazała się nowa książka Moniki Witkowskiej “Góry z duszą”. Góra to nie tylko czekający na zdobycie szczyt, ale cała otoczka – ludzie, którzy żyją na jej stokach, przyroda, legendy tłumaczące jej nazwę, fascynujące historie pierwszych zdobywców oraz wiele ciekawych historii stanowiących “duszę góry”.

Właśnie owej duszy poświęcona jest książka – owszem, podpowiada, jak opisywane góry zdobyć (na większości z nich nie jest wymagane doświadczenie wspinaczkowe), ale nawet jeśli nie mamy takich ambicji, mało tego – wcale nie jesteśmy górskimi turystami, i tak pełne ciekawostek opowieści zapewne szybko nas wciągną.

Góry z duszą (Monika Witkowska)

Góry z duszą (Monika Witkowska)

Z tej książki dowiemy się m.in.:

  • skąd się wzięła w lodowcu Mont Blanc szkatułka z kamieniami szlachetnymi i dlaczego wspinacze boją się Rolling Stones?
  • jak to jest na Araracie z poszukiwaniami rzekomo osiadłej tam arki Noego i o co chodzi w legendzie z siostrami?
  • kto i od kogo dostał Kilimandżaro w prezencie urodzinowym i na czym polega pole-pole?
  • kim są lodowi pokutnicy na stokach Aconcagui i skąd się pod szczytem wzięła mumia w papuzich piórach?
  • gdzie na Rysach zobaczyć stopy Lenina, ile wierzchołków ma szczyt i czym podpadła niedźwiedzica Magda?
  • jak świętowano pierwsze zdobycie Grosglocknera i jak wygląda życie świstaków?
  • gdzie na trasie do bazy pod Mount Everestem zobaczyć yeti, co oznaczają chorągiewki na Kala Pattar i jak zdobyć Lobuche East – jeden z najłatwiejszych himalajskich sześciotysięczników?

Monika Witkowska to z zawodu dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka (odwiedziła ponad 180 krajów), żeglarka morsko-oceaniczna, licencjonowany nurek, ale przede wszystkim  pasjonatka gór. Zaczynała od gór Polski  i zaliczenia kursu w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich, potem przyszła pora na Alpy i wyższe góry (włącznie z Mount Everestem, który zdobyła w maju 2013 r.), a ostatni z jej projektów to zdobycie Korony Ziemi. Jest autorką książki “Everest. Góra gór”.

Książka “Góry z duszą” jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum