18 marca 2015 10:03

13-letnia Ashima Shiraishi prowadzi Open Your Mind Direct 9a

Dorobkiem skalnym (zresztą także boulderowym) młodziutkiej Ashimy Shiraishi można by obdarzyć niejednego dużo starszego wspinacza. Od kilku lat Ashima pnie się po drabince trudności, osiągając niesamowite wyniki. Niedługo skończy 14 lat, a już zdążyła wejść na poziom 9a! Brzmi niewiarygodnie? A jednak…

Ashima na "Open Your Mind Direct" 9a+ (fot. Parker Alec Cross / Cross road studios)

Ashima na “Open Your Mind Direct” 9a+ (fot. Parker Alec Cross / Cross road studios)

Open Your Mind Direct 9a to siłowa linia biegnąca stropem jaskini Santa Linya. Uważana jest za wyjątkowo wymagającą. Mateusz Haładaj, który przeszedł drogę w 2013 roku, pisał o niej między innymi tak:

Do Opena po raz pierwszy przystawiłem się w październiku 2011 i od razu bardzo się w nowy cel zaangażowałem. Zróżnicowane, trudne przechwyty w bardzo stromym terenie stanowią dla mnie apoteozę wspinania sportowego – ta droga oferuje najbardziej kompletny rodzaj wspinania, z jakim się do tej pory zetknąłem.

Ogromne wrażenie robi wyczyn Shiraishi. Tym bardziej, że praca nad drogą zajęła jej zaledwie cztery dni! W Santa Linya Amerykanka popisywała się zresztą już w ubiegłym sezonie, kiedy podczas jednego wyjazdu padły: Digital System 8c (w 2. próbie),  La Fabela 8c+ i Rollito Sharma extension 8c.

Wciąż najmocniejsze kobiece przejście w historii należy do Baskijki Josune Bereziartu, która w 2005 roku poprowadziła Bimbalunę 9a/a+ w Saint Loup. W tym samym rejonie Josune zrobiła jeszcze Bain de sang 9a. Natomiast najmłodszym, który sięgnął poziomu 9a w skałach, był Adam Ondra (miał wówczas 13 lat).

Wiele wskazuje na to, że Ashima Shiraisha ma szansę wyprzedzić światową czołówkę kobiecą, a przecież jest od swoich koleżanek dużo dużo młodsza. Tuż przed nią “na TOP liście” wspomniana, wielka postać sportowego wspinania, Josune Bereziartu i później kilka innych kobiet z 9a na koncie. A są to; Amerykanka Sasha DiGiulian, Francuzka Charlotte Duriff, Belgijka Muriel Sarkany, Hiszpanka Mar Álvarez i Austriaczka Angela Eiter.

Brunka
źródło: www.gripped.com

[Nota od redakcji: News został uaktualniony po tym, jak okazało się, że Ashima została wprowadzona w błąd przez jednego z lokalnych wspinaczy, który zasugerował jej, że Open Your Mind Direct po urwaniu chwytów stał się dużo trudniejszy. W świat poszła początkowo informacja o prowadzeniu przez młodą Amerykankę nawet 9a+ lub przynajmniej 9a/a+. Wg serwisu 8a.nu lokalni wyjadacze tacy jak Edu Marin potwierdzili jednak, że Open Your Mind Direct, mimo urwania kilku chwytów, wciąż ma wycenę 9a. Co się odwlecze to nie uciecze – klika dni później Ashima poprowadziła Ciudad de Dios 9a/a+ wyrównując tym samym rekord Hiszpanki Josune Bereziartu]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ashima prowadzi 9a [10]
    Ashima dzien przed Hiszpania. [img]http://imageshack.com/a/img538/738/h2h1hY.jpg[/img] [img]http://imageshack.com/a/img538/3415/2sjBDw.jpg[/img]

    18-03-2015
    ROCKDUDE