4 lutego 2015 07:40

Nanga Parbat – “Przy takim wietrze góra niemożliwa”

Szczęśliwie, bo powrotem do bazy, zakończyła się próba zdobycia przez ekipę rosyjską Nanga Parbat. Ich komentarz: “Przy takim wietrze góra niemożliwa”.

A nad głowami Nanga (fot. Emilio Previtali)

Nanga Parbat (fot. Emilio Previtali)

Przypomnijmy, że Rosjanie (Nikołaj Totmjanin,Siergiej KondraszkinWalerij Szamało i Wiktor Kowal) wyruszyli w górę 28 stycznia, pomimo prognozy nie dającej szans na skuteczny atak szczytowy. 31 stycznia zameldowali się w obozie czwartym na wysokości 7150 m.

Niestety prognozy sprawdziły się:

Wiatr 100 km/h, burza śnieżna, brak widoczności, prawdziwy lutowy mróz. Czekamy na poprawę pogody.

Próba przeczekania tych warunków okazała się zbyt wymagająca nawet dla Rosjan i cała ekipa zameldowała się 3 lutego w bazie. W tradycyjnie krótkim SMS-ie raportują:

W związku z pogodą wróciliśmy do bazy. Wszyscy żyją i są zdrowi. Przy takim wietrze góra niemożliwa. Można od razu dolecieć do K2.

Wydaje się, że Rosjanie, którzy pokazali, że stanowią naprawdę mocny zespół potrzebują “jedynie” odpowiedniego okna pogodowego, takiego jakie mieli Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol podczas swojego ataku.

Ściana Diamir

Tymczasem na ścianie Diamir nastąpiły przegrupowania. Wyprawa irańska (Mahmood Hashemi, Reza Bahadorani i Iraj Maani) połączyła z wyprawą Alexa Txikona (wspina się dwójką pakistańskich wspinaczy  – Muhammad Ali Sadpara i Muhammad Khan).

Ekipa irańska pod Nanga Parbat

Ekipa irańska pod Nanga Parbat

Ekipa Alexa Txikona pod Nanga Parbat

Ekipa Alexa Txikona pod Nanga Parbat

Nanga Parbat od strony Diamir. Linia ataku Tomka i Elisabeth zaznaczona na niebiesko (pierwsza po lewej), "Droga Kinshofera" zaznaczona na różowo (skrajnie prawa). Kolorem czerwonym i źółtym oznaczono warianty do klasycznej Drogi Kinshofera (fot. altitudepakistan.blogspot.com)

Nanga Parbat od strony Diamir. “Droga Kinshofera” zaznaczona na różowo (skrajnie prawa). Kolorem czerwonym i źółtym oznaczono warianty do klasycznej Drogi Kinshofera (fot. altitudepakistan.blogspot.com)

Taki bardzo międzynarodowy zespół będzie pracował na Drodze Kinshofera. Wspinacze maja już wniesioną część sprzętu do obozu pierwszego. Dzisiaj, jeśli pogoda pozwoli, mają podjąć dalsze prace.

Stan prac Daniele Nardiego na Nanga Parbat

Stan prac Daniele Nardiego na Nanga Parbat

Daniele Nardi, który jest pod górą zdecydowanie dłużej i jest na pewno lepiej zaaklimatyzowany niż ekipy irańska i Tkikona, będzie dalej działał na Żebrze Mummery’ego. Stan dotychczasowych prac przedstawia zdjęcie powyżej.

Mysza
źródła: russianclimb.comdanielenardi.orgkoohnevesht.blogfa.comalextxikon.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum