24 lutego 2015 12:19

Mistrzostwa Polski w skialpinizmie. Zwyciężają Ania Tybor i Ania Figura oraz Jakub Przystaś i Tomasz Brzeski

W ostatnią niedzielę (22.02.2015) stoki Pilska w Beskidzie Żywieckim już po raz piętnasty „opanowali” najlepsi polscy skialpniści. Rozegrano Mistrzostwa Polski w skialpinizmie oraz  XV Puchar Pilska. Rywalizacja miała iście międzynarodowy charakter, gdyż prócz Polaków na starcie pojawili się również zawodnicy z Czech, Słowacji, USA i Kanady.

Na starcie XV Pucharu Pilska (fot. Tomek Król)

Na starcie XV Pucharu Pilska (fot. Tomek Król)

Trasa Mistrzostw Polski prezentowała się następująco : Schronisko na Hali Miziowej (start) – Kopiec – Potok Cebulowy – Hala Miziowa – Szczawiny – Byk –Solisko – Kopuła Pilska – Kopiec – Potok Cebulowy – Hala Miziowa – Szczawiny – Schronisko na Hali Miziowej (meta).

Czyli finalnie 5 stromych i technicznych podejść (zakosami, z buta i z użyciem lin poręczowych) oraz 4 terenowe i wymagające zjazdy dały ok 14 km długości i 1430 m przewyższenia, których pokonanie wcale nie okazało się takie proste…

Walka na zakosach (fot. Tomek Król)

Walka na zakosach (fot. Tomek Król)

Z tak przygotowaną przez organizatora (Klub Skialpinistyczny KANDAHAR) trasą najlepiej poradzili sobie Jakub Przystaś i Tomasz Brzeski uzyskując czas: 01:44:23 i wyprzedzając drugi na mecie zespół (Jacek Żebracki / Marcin Piętka – 01:44:41) o 17 sekund.

Podejście  (fot. Tomek Król)

Podejście (fot. Tomek Król)

Nietrudno się domyślić, iż walka na trasie byłą bardzo zacięta, zwłaszcza, że Polakom cały czas „deptał po nartach” trzeci na mecie (amerykańsko – słowacki) team Eric Carter i Lukáš Trizna (01:46:20). Podium Mistrzostw Polski uzupełniła czwarta na mecie para Mateusz Kulig / Mariusz Wargocki.

Mistrzynie Polski na skałkach (fot. Tomek Król)

Mistrzynie Polski na skałkach (fot. Tomek Król)

Wśród Pań bezkonkurencyjne okazały się dwie Anie (Figura i Tybor), które dotarły na metę po 2 godzinach, 6 minutach i 36 sekundach od startu. Drugą lokatę wywalczyły Magdalena Derezińska – Osiecka oraz Klaudia Tasz (02:11:37), a na najniższym stopniu podium z czasem 02:33:57 stanęły Agnieszka Solik w parze z Iwoną Januszyk.

Na zjazdach bywało ostro... (fot. Szymon Słoma)

Na zjazdach bywało ostro… (fot. Szymon Słoma)

W pozostałych kategoriach triumfowali: Hanka Marusarz oraz Patryk Pyż (dzieci); Ewa Brzeska i Franciszek Rząsa (kadeci); Adam Gomola i Jarek Prokop (weterani), Ondrej Pramuk i Rudolf Kapusta (nestorzy).

Męskie podium Mistrzostw Polski (fot. Tomek Król)

Męskie podium Mistrzostw Polski (fot. Tomek Król)

Zmagania zawodników z trasą, pogodą, konkurencją i własnymi słabościami zakończyło wręczenie nagród, dyplomów, pucharów oraz losowanie atrakcyjnych nagród.

Damskie podium Mistrzostw Polski (fot. Tomek Król)

Damskie podium Mistrzostw Polski (fot. Tomek Król)

Klub Skialpinistyczny KANDAHAR  składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji zawodów oraz sponsorom nagród.

Kompletne wyniki oraz zdjęcia z zawodów na: www.kandahar.pl

Marcin Zwoliński
KS Kandahar

sponsorzy i partnerzy zawodów

Patronat nad Mistrzostwami objęło:

wspinanie.pl_120_33
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum