24 lutego 2015 14:54

“Manaslu” – Jerzy Porębski przypomina wielki sukces polskiego himalaizmu

Na DVD ukazał się nowy film Jerzego Porębskiego, który w “Manaslu” przypomina wielki sukces polskiego himalaizmu, pierwsze zimowe wejście na ten ośmiotysięcznik dokonane przez zakopiańską wyprawę w 1984 roku.

Manaslu-Jerzy-Porebski

Jerzy Porębski, to autor dokumentów „Kukuczka”„Ratunek nadchodzi z nieba” oraz filmu “Zakopiańczycy”, ukazującego niezwykle interesujące środowisko wspinaczy ze stolicy Tatr.  Ich wyjątkowe dokonania zainspirowały reżysera do rozpoczęcia cyklu dokumentującego zimowe sukcesy Polaków:

Chciałbym zrobić filmy o zimowych wejściach, o Evereście znakomity film* zrobił Stanisław Jaworski. Następne było właśnie Manaslu, zdobyte w 1984 roku przez zakopiańską wyprawę kierowaną przez Lecha Korniszewskiego. To była ważna wyprawa, pierwsze wejście zimą na ośmiotysięcznik bez tlenu, na której zginął Stanisław Jaworski.

Upadek Stanisława Jaworskiego na Turmi Messnera 11.12.1983 (rys. Ewa Łabaj)

Upadek Stanisława Jaworskiego na Turmi Messnera 11.12.1983 (rys. Ewa Łabaj)

Tragiczny wypadek nastąpił 11 grudnia. Stanisław Jaworski zginął w zejściu z Turni Messnera na skutek zerwania liny poręczowej. Wyprawa była kontynuowana, zmieniono jednak początkowy plan wytyczenia nowej drogi na ścianie szczytowej. Skierowano się na drogę Messnera i towarzyszy. 12 stycznia 1984 roku, po wielu dniach poręczowania i wysiłków na górze, około godz. 10 na wierzchołku Manaslu (8156 m) stają Ryszard Gajewski i Maciej Berbeka.

Zakopiańska wyprawa na Manaslu w bazie. Od lewej w górnym rzędzie: Zbigniew Młynarczyk, Bogusław Probulski, Marek Danielak, Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski i Lech Korniszewski; w dolnym rzędzie: Andrzej Machnik, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Maciej Pawlikowski (fot. Lech Korniszewski)

Zakopiańska wyprawa na Manaslu w bazie. Od lewej w górnym rzędzie: Zbigniew Młynarczyk, Bogusław Probulski, Marek Danielak, Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski i Lech Korniszewski; w dolnym rzędzie: Andrzej Machnik, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Maciej Pawlikowski
(fot. Lech Korniszewski)

W scenerii Teatru Witkacego w Zakopanem o tej wyprawie opowiadają w m.in. kierownik wyprawy Lech Korniszewski, Ryszard Gajewski, Maciej Pawlikowski, pojawiają się także archiwalne wypowiedzi Macieja Berbeki.

Na potrzeby filmu Ewa Łabaj, ilustratorka komiksów “Tragedia na Lho La” i “Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne” wykonała rysunki, które wzbogacą warstwę wizualną filmu. W filmie zobaczymy także makietę Manaslu jej autorstwa.

Film jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

Mysza

* mowa o filmie “Gdyby to nie był Everest…” z 1981 roku

„Manaslu”

Produkcja: Artica Production
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Porębski
Montaż Natalia Dimitrow
Wyłączny sponsor: Inter Cars
Czas: 25 min
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum