13 lutego 2015 10:50

“Katharsis” Marcina Tomaszewskiego i Marka Raganowicza (Update)

Kilka dni temu informowaliśmy o sukcesie wyprawy Trollveggen Winter 2015. Przypomnijmy, że 9 lutego br. Yeti i Regan zakończyli trwającą 18 dni wspinaczkę na północnej 1100 metrowej ścianie Trollveggen w Norwegii. Powstała Katharsis.

W ścianie (fot. Marcin Tomaszewski / Marek Raganowicz)

W ścianie (fot. Marcin Tomaszewski / Marek Raganowicz)

Napotkane trudności sięgają M7/A4, co w połączeniu z powagą i specyfiką ściany Trollveggen tworzy wymagającą, światowej klasy drogę. Katharsis biegnie między liniami Drogi Francuskiej i Drogi Rosyjskiej. Wyżej wspinanie miało odbyć się pomiędzy Arch Wall a Drogą Rosyjską.

Tomaszewski i Raganowicz jako pierwsi postanowili zmierzyć się ze ściana bez wcześniejszego „poręczowania”, co skutkowało rozpoczęciem wspinaczki z pierwszym biwakiem położonym u podstawy ściany.

Górne partie drogi (fot. Marcin Tomaszewski / Marek Raganowicz)

Górne partie drogi (fot. Marcin Tomaszewski / Marek Raganowicz)

Przybliżony przebieg drogi "Katharsis", Trollveggen (fot. Marcin Tomaszewski / Marcin Raganowicz)

Przybliżony przebieg drogi “Katharsis”, Trollveggen (fot. Marcin Tomaszewski / Marek Raganowicz)

Droga Katharsis jest jedną z dwóch wytyczonych w zimie na ścianie Trolli. Pozostałe pokonywane były w sezonie letnim. Drugą jest droga Krasnojarsk wytyczona przez 6-osobowy zespół, który taktycznie „zaporęczował” całą ścianę (ok. 1000 metrów). Ze względu na powagę urwiska zimowe przejścia odbywają się drogami istniejącymi w wieloletnich odstępach w wykonaniu zespołów wieloosobowych.

***

trolle-tomaszewski-raganowicz-plansza-sponsorska
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum