23 lutego 2015 22:47

“Jurek” zwycięża w Vancouver!

Miniony weekend okazał się bardzo dobry dla polskich filmowców za Oceanem. “Ida” wywalczyła Oscara a dokument Pawła Wysoczańskiego “Jurek” zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver, jednym z większych światowych festiwali górskich.

plakat-jurek-600px[1]

Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Vancouver (VIMFF) odbył się już po raz 18. Współtwórcą festiwalu jest nasz rodak Mariusz Pawlak, który obecnie mieszka w Vancouver, ale kiedyś był szefem Klubu Speleologicznego w Gdyni. Dyrektorem festiwalu jest zaś Słowak Alan Formanek.

Tegoroczny VIMFF to ponad tydzień wydarzeń związanych z kulturą górską, które miały miejsce od 13 do 21 lutego. W jego ramach odbył się Polish Mountaineering Show, wieczór poświęcony polskiemu wspinaniu w górach najwyższych, podczas którego był wyświetlany m.in. właśnie film “Jurek”. Film rywalizował z 65 produkcjami z 23 krajów.

„Jurek” to dokument o jednym z najwybitniejszych himalaistów w historii, Jerzym Kukuczce. Paweł Wysoczański pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Paweł Wysoczański (fot. piekaryslaskie.naszemiasto.pl)

Paweł Wysoczański (fot. piekaryslaskie.naszemiasto.pl)

Paweł Wysoczański (rocznik 1980) jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor filmów dokumentalnych i fabularnych : „Punkt widzenia”, „Nauka latania”, „W drodze”, „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, które były wielokrotnie pokazywane i nagradzane w Polsce i za granicą. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Nagrodę Jury w Vancouver zdobyła także przejmująca “Metanoia” ukazująca postać Jeffa Lowe’a, wielkiej postaci światowego wspinania. Za najlepszy film wspinaczkowy uznano “Redemption”, którego bohaterem jest kontrowersyjny brytyjski wspinacz James Pearson.

Nagrodę z najlepszy film w kategorii przygoda uznano “Sufferfest 2: Desert Alpine”, dokumentujący szaloną eskapadę rowerowo-wspinaczkową Cedara Wrighta i Alexa Honnolda.

Mysza

Źródła: vimff.org, jurekkukuczka.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum