18 lutego 2015 09:23

Dwa znakomite przejścia z poziomu 8C Motoshi Nagao – Byakudou i Hydrangea

Europejscy i amerykańscy boulderowcy jeszcze dość rzadko zapuszczają się w rejony dalekiej Japonii. Tymczasem co roku przybywa tu trudnych i bardzo trudnych problemów, głównie dzięki regularnie eksplorującemu rodzime ogródki Dai Koyamadzie.* No i co istotne, coraz częściej ekstremalnych przechwytów, i to z sukcesami, próbują jego rodacy.

Dla przykładu ostatnie dwa świetne przejścia z poziomu 8C (właśnie autorstwa Koyamady) zrobił Motoshi Nagao. Pierwszy to Byakudou w Hourai z 2003 roku, do Nagao należy prawdopodobnie dopiero pierwsze powtórzenie. Poniżej na filmie Japończyk w akcji:

Druga ze zdobyczy Nagao to Hydrangea, stanowiąca wariant z siedzenia do Hydry 8B (również pomysłu Koyamady). Boulder uznany w swoim stopniu. Po ośmiu latach od pierwszego przejścia, w 2013 roku, jako drugi na topie stanął Daniel Woods, komentując: ” To prawdziwe 8C, z tych trudniejszych. Zdecydowanie jeden z najmocniejszych problemów, jakie robiłem”. W sezonie 2014 Hydrangea padła także łupem znakomitego Sachiego Ammy.

Hydrangea 8C i Daniel Woods:

*Warto przypomnieć, że to właśnie w Japonii w 2012 roku padło pierwsze kobiece 8B+. Po trzech latach pracy 34-letnia Tomoka Ogawa pokonała Catharsis Dai Koyamaday w Shiobara.

Brunka
źródło: www.8a.nu, www.dpmclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum