12 lutego 2015 20:06

Bielecki, Czech i Tekieli drogą Schmidów na Matterhorn

10 lutego zespół Jacek Czech, Adam Bielecki i Kacper Tekieli zdobył Matterhorn po pokonaniu drogi Schmidów biegnącej północną ścianą góry. 

Przebieg drogi Schmidów na Matterhorn (fot. camtocamp.org)

Przebieg drogi Schmidów na Matterhorn (fot. camtocamp.org)

Droga Schmidów to historycznie pierwsza droga północną ścianą słynnego Matterhornu (4478m). Została pokonana w dniach od 31 lipca do 1 sierpnia 1931 roku przez braci Franza i Toniego Schmid. Dzisiaj jest klasyczną alpejską linią. W 2009 roku otrzymała rekordowe solowe przejście za sprawą Ueliego Stecka, który pokonał ją w czasie 1 godziny i 56 minut.

Polacy, a raczej Polki na tej drodze zapisali się w 1978 roku. Wtedy zespół Anna Czerwińska, Irena Kęsa, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz dokonał pierwszego kobiecego zimowego wejścia północną ścianą Matterhorn.

Jacek Czech, Adam Bielecki i Kacper Tekieli w ścianie Matterhorn

Jacek Czech, Adam Bielecki i Kacper Tekieli w ścianie Matterhorn

Naszemu zespołowi droga (1100m, TD+, M5, WI4) zajęła 15 godzin (od szczeliny brzeżnej do szczytu). Całość została przebyta na lotnej asekuracji.

Mysza

PS W ubiegłym roku ten klasyk Matterhornu pokonał zespół Rafał Zając i Marcin Woźniak oraz na przełomie października i listopada 2014 roku Agnieszka Adamczyk (KW Bielsko-Biała), Brunon Józefczyk (KW Kraków) i Paweł Pieńkowski (KW Kraków).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum