20 stycznia 2015 15:13

Słowacy w Wadi Rum – powstaje ponad 400-metrowa “Fatal Attraction” 8a+

Piękny piaskowcowy rejon w Jordanii – Wadi Rum. To właśnie tam dwójka słowackich wspinaczy Jozo Krištoffy (HUDYteam, Beal) i Martin Krasnansky (adidas) postanowiła wytyczyć nową trudną drogę. Wymarzoną linię Słowacy znaleźli na Jebel Rum…

Podgląd na Wadi Rum (fot. arch. Jozo Kristoffy)

Podgląd na Wadi Rum (fot. arch. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Jozo i Martin spędzili w Jordanii miesiąc. Udało im się zrealizować główny cel – postała nowa droga o nazwie Fatal Attraction, wytyczona w stylu ground-up. W sumie 420 metrów, 12 wyciągów i trudności sięgające 8a+. Pierwsze sześć wyciągów to nowy teren (kolejno odcinki: 8a+, 6a+, 6c+, 6c+, 7a, 7b). Następnie, dokładnie na półce Champs-Élysées, linia łączy się z drogą Ramedame braci Rémy i wspólnie wychodzi na szczyt (kolejne 6 wyciągów). Słowacy wyposażyli linię w 11 spitów, ubezpieczyli również stanowiska.

Wspinaczka na "Fatal Attraction" 8a+ (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Wspinaczka na “Fatal Attraction” 8a+ (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Martin na "Fatal Attraction" (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Martin na “Fatal Attraction” (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Przejście padło 4 grudnia, cała akcja zajęła Słowakom 13 godzin – 10 godzin samej wspinaczki i 3 godziny uciążliwych zjazdów drogą King Hussein.

No i co istotne, Fatal Attraction aspiruje do najtrudniejszej drogi wielowyciągowej w Jordanii. Zdaniem Słowaków jest sporo trudniejsza i bardziej wymagająca od dwóch innych podobnie wycenionych dróg w Wadi Rum (na Fatal Attracion – trzeba zabrać komplet friendów i kości).

Tak biegnie linia drogi  "Fatal Attracion"

Tak biegnie linia drogi “Fatal Attracion”

Topo drogi "Fatal Attraction"

I topo drogi

Dla porównania, już po wytyczeniu swojej linii, Kristoffy i Krasnansky poprowadzili w pełni sportową Glory 8a+ Izraelczyka Ofera Blutricha, uważaną dotąd za najtrudniejszą propozycję w rejonie. Według nich kluczowy wyciąg sięga trudnościami raczej 8a.

Schemat drogi "Glory" 8a+

Schemat drogi “Glory” 8a+

Wspinanie na "Glory" (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Wspinanie na “Glory” (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Później przeszli jeszcze Rock Empire 8a czeskiego zespołu Benes-Sobotka-Rosecky z 2005 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Rock Empire została uznana za “Drogę Roku” przez Czeski Związek Alpinizmu.

Schemat "Rock Empire" IX+/X-

Schemat “Rock Empire” IX+/X-

Linia ma 9 oryginalnych wyciągów (4, 6c, 7b+, 8a, 7b+, 6b, 7a, 6b, 5), następnie łączy się z Raid Mit the Camel i po 6 wyciągach (od 4 do 6b+) osiąga wierzchołek – w sumie liczy 500 metrów. Jozo i Martin zaliczyli zespołowe przejście RP – Martin przeszedł najtrudniejszy wyciąg za drugą próbą, pozostałe wyciągi pokonano OS.

Wspinaczka na "Rock Empire" (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Wspinaczka na “Rock Empire” (fot. Jozo Kristoffy / Martin Krasnansky)

Co może być zaskoczeniem, zespół nie zdecydował się na wspinaczkę do końca całej Rock Empire. Słowacy uznali, że skoro wcześniej przeszli OS Raid Mit the Camel, to mogą sobie już darować ponowne wejście na szczyt.

Więcej info na stronie www.kristoffy.sk.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum