8 stycznia 2015 09:33

PZA członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Długoletnie starania władz Polskiego Związku Alpinizmu przyniosły wreszcie skutek: związek został przyjęty w poczet członków zwyczajnych Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

PKOl i PZA

Polski Komitet Olimpijski, jako autonomiczna organizacja pozarządowa, od początku swego istnienia uzyskał wysoką rangę społeczną i dominującą rolę w polskim ruchu sportowym. Komitet przed niedawną decyzją Zarządu PKOl zrzeszał m.in. 36 związków spotowych uczestniczących w Igrzyskach Olimpijskich oraz 9 związków w sportach nie objętych programem.

Przyjęcie PZA w poczet członków PKOl, które nastąpiło 17 grudnia 2014 roku podczas obrad Zarządy PKOl, jest nobilitacją ze strony krajowego środowiska sportowego. Przynależność do PKOl, a tym samym do międzynarodowego ruchu olimpijskiego, otwiera wiele szans i możliwości dalszej promocji naszego sportu oraz współstanowienia o kształcie sportu w Polsce.

Zebranie Zarządu PKOl, 17 grudnia 2014 (fot.  Szymon Sikora/PKOl)

Zebranie Zarządu PKOl, 17 grudnia 2014 (fot. Szymon Sikora/PKOl)

Starania PZA były wspierane przez międzynarodowe federacje UIAA, ISMF oraz IFSC, które dążą do włączenia dyscyplin do oficjalnego programu olimpijskiego. Aktualnie największe szanse na zagoszczenie w igrzyskach mają wspinaczka lodowa oraz narciarstwo wysokogórskie.

PKOl, utworzony 12 października 1919 – to ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Misją PKOl-u jest rozwój, propagowanie i ochrona Ruchu Olimpijskiego w Polsce, zgodnie z Kartą Olimpijską. Olimpizm jest filozofią życia, chwalącą i łączącą w zrównoważoną całość jakość ciała, woli i umysłu. Uprawianie sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji jest uniwersalnym prawem każdego człowieka. Łącząc sport z kulturą i edukacją, olimpizm dąży do stworzenia sposobu życia opartego na radości z wysiłku, wychowawczych wartościach dobrego przykładu i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych: przyjaźni, solidarności i fair play.

Źródło: PZA




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum