Sir Chris Bonington otrzyma Piolet d’Or Carrière
W dniach od 9 do 12 kwietnia we włoskim Courmayeur i francuskim Chamonix odbędzie się 23. edycja wręczania wspinaczkowych Oscarów, czyli nagród Złotego Czekana (Piolet d’Or). Znamy już laureata prestiżowego Piolet d’Or Carrière, przyznawanego za całokształt dokonań w górach. Będzie nim Sir Chris Bonington.
Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawany od 2009 roku. Jej laureatami zostali: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger oraz w ubiegłym roku John Roskelley.
Tegoroczny laureat to postać wyjątkowa. Chris Bonington jest na pewno najbardziej znanym brytyjskim wspinaczem. Urodzony w 1934 roku rozpoczął przygodę ze wspinaniem w wieku 17 lat. Jako pierwszy Brytyjczyk przeszedł Filar Bonattiego na Petit Dru (1958) i północną ścianę Eigeru (1962).

Brytyjska prasa popularna pisała o przejściu przez Boningtona północnej ściany Eigeru w 1962 (źródło sir Chris Bonnington’s Archives)
W latach 60. był autorem wielu pierwszych przejść. Wystarczy wymienić Filar Frêney na Mont Blanc w zespole z Ianem Cloughem, Donem Whillansem i Janem Długoszem (1961), droga na Centralną Wieżę w masywie Torres del Paine w Patagonii z Donem Whillansem (1963), Prawy Filar Brouillard z Rustym Bailliem, Johnem Harlinem i Brianem Robertsonem (1965). Jako pierwszy zdobył słynną iglicę Old Man of Hoy (1966), na którą wspiął się ponownie w swoje 80. (!) urodziny.

Sir Chris Bonington (w środku), Leo Houlding (po prawej) i prezenter BBC z szampanem po zdobyciu Old Man of Hoy
Wspinał się w Himalajach i to przejścia i wyprawy w górach najwyższych przyniosły mu największy rozgłos. W 1960 roku wszedł na Annapurnę II (7927 m) a rok później na Nuptse (7861 m). Dokonał pierwszych wejść na Brammah (6411 m, 1973) , Changabang (6864 m, 1974), Baintha Brakk (7285 m, 1977), na Shivling (6501 m, 1983).
Wspinaczka z 1977 roku na Baintha Brakk (zwany także The Ogre – „Ludożerca”) to jeden z wielkich epizodów w historii alpinizmu. Podczas zejścia ze szczytu Doug Scott, partner Boningtona, złamał obie kostki u nóg. Rozpoczęła się walka o życie. Szczęśliwie na górze było jeszcze dwóch członków wyprawy – Mo Anthoine i Clive Rowland. W załamaniu pogody powrót do bazy zajął osiem dni, z powodu wyczerpania się zapasów żywności alpiniści ostatnie pięć dni spędzili bez posiłku.

Chris Bonington na Annapurnie w 1970 roku
(źródło. Sir Chris Bonnington’s Archives)
Bonington był także kierownikiem kilku brytyjskich wypraw na ośmiotysięczniki, zakończone sukcesem to Annapurna południową ścianą (1970) i Everest ścianą południowo-zachodnią (1975).
Autor wielu książek. Do dziś pozostaje aktywnym alpinistą.
Mysza
Źródło: bonington.com
PS Już 8 lutego poznamy, tzw. „wielką listę” przejść, z których zostaną wybrane przejścia nominowane do Złotego Czekana.
[…] za całokształt działalności górskiej (Piolet d’Or Carrière) otrzymał Chris Bonington. Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawany od 2009 roku. Jej […]