11 stycznia 2015 15:41

W Cheongsong wygrywają HanNaRai Song i Maksim Tomiłow

W dniach 10-11 stycznia w Cheongsong (Korea Pd.) została rozegrana druga edycja Lodowego Pucharu Świata. W konkurencji prowadzenie zwyciężyli Koreanka HanNaRai Song i Rosjanin Maksim Tomiłow. W czasówkach tradycyjnie zwyciężyli Rosjanie – Jekatareina Feoktistowa i Nikołaj Kozuwlew. Nasza zawodniczka, Olga Kosek, startująca w prowadzeniu uplasowała się na 16. miejscu.

Otwarcie zawodów w Cheongsong (fot. O. Kosek)

Zawody poprzedziła wyjątkowo rozbudowana ceremonia otwarcia, przeprowadzona w azjatyckim stylu. Rozmach spowodowany był zapewne także tym, że w oryginalnym kalendarzu to właśnie zawody w Cheongsong miały rozpoczynać rywalizację o Puchar Świata 2015. Zawody bardzo mocno wspiera koreańska federacja oraz firma North Face, czyniąc z tej edycji jedną z tańszych dla zawodników.

Imponująca ściana w Cheongsong

Wydawało się, że w Korei rywalizację zdominują zwodnicy z Rosji – na listach startowych pojawiło się bowiem aż 13. zawodniczek i 15. zawodników w barwach Federacji Rosyjskiej. Jednak sporo zamieszania, także na miejscach medalowych, wprowadzili reprezentanci gospodarzy i można powiedzieć, że finał konkurencji na trudność to w zasadzie pojedynek Korea Południowa kontra Rosja.

W rywalizacji męskiej swoje zadanie spełnił w 100% Maksim Tomiłow. Zwycięzca pierwszej edycji Pucharu rozegranej w Bozeman pokazał, że ma ambicję powtórzyć ubiegłoroczny sukces i przywieźć do domu Puchar Świata 2015. Na drugim miejscu uplasował się Ukrainiec Walentyn Sypawin a brąz powędrował do Koreańczyka HeeYong Parka.

Krajobrazy z okolic miejsca rozgrywania zawodów (fot. O. Kosek)

Wśród pań rządziły reprezentantki gospodarzy. Zwyciężyła HanNaRai Song (Koreanka była 8. w ubiegłorocznym Pucharze), za nią uplasowała się jej rodaczka MyoungHee Lee. Trzecie miejsce wywalczyła Rosjanka Nadieżda Galiamowa.

Naszej reprezentantce, Oldze Kosek niestety nie udało się wywalczyć miejsca w finale. Jak sama pisze: „Mecz przegrany w szatni brak woli walki, słaba psycha. Tak dla odmiany.” Olga zakwalifikowała się do półfinału i ostatecznie zajęła 16. pozycję.