3 grudnia 2014 11:45

Szwajcarzy na “Orbayu” – trailer filmu

Pojawił się trailer filmu dokumentującego zmagania szwajcarskiej pary Cédrica Lachata i Niny Caprez na głośnej Orbayu (8c, 510 m) na zachodniej ścianie Naranjo de Bulnes w Picos de Europa.

Przypomnijmy, że na początku lipca tego roku drogę poprowadził Cédric, tymczasem Nina najpewniej wróci na ścianę, by dokończyć dzieła. Szwajcarka pokonała klasycznie każdy z wyciągów, wciąż jednak brakuje jej poprowadzenia całości w ciągu. Dla Caprez byłoby to największe osiągnięcie wielowyciągowe, choć dodajmy, że ma już za sobą chociażby pierwsze kobiece przejście Silbergeiera 8b+ Beata Kammerlandera w Rätikonie (2011).

Nina i Cédric na "Orbayu" (fot. arch. N. Caprez)

Nina i Cédric na “Orbayu” (fot. arch. N. Caprez)

Pierwsze klasyczne przejście 13-wyciągowej Orbayu należy do braci Ikera i Eneko Pou (2009). Baskowie wycenili kluczowy, piąty odcinek na 8c+/9a, anonsując tym samym powstanie jednej z najtrudniejszych wielowyciągówek na świecie. Dwa lata później Orbayu powtórzyli najpierw Belg Nico Favresse, a kilka dni po nim Adam Pustelnik. Jednocześnie korekty doczekał się kluczowy wyciąg, który panowie odczuli jako łatwiejszy – „8b+ lub maksymalnie 8c dla niskich”.

Premiera filmu ze Szwajcarami w roli głównej planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

Brunka
źródło: www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum