11 grudnia 2014 09:58

Pierwsze sukcesy naszych młodych skiturowców – międzynarodowy obóz w Lienzu

Już po raz ósmy odbył się międzynarodowy obóz skiturowy dla młodzieży organizowany przez ISMF, jednak po raz pierwszy wzięły w nim udział dzieciaki z Polski. W dniach 4-7 grudnia w austriackim Lienzu spotkało się niemal 50 uczestników z 11 krajów: Azerbejdżanu, Niemiec, Bułgarii, Anglii, Austrii, Włoch, Słowacji, Słowenii, Czech i Turcji.

50 uczestników z 11 krajów, w tym z Polski, wzięło udział w obozie skiturowym  w Austrii (fot. Willi Seebacher)

50 uczestników z 11 krajów, w tym z Polski, wzięło udział w obozie skiturowym w Austrii (fot. Willi Seebacher)

Nad bezpieczeństwem, owocną nauką i dobrą zabawą czuwali m.in. Mireia Miro Varela, zwyciężczyni Pucharu Świata w skialpinizmie, Armando Mariotta, przewodniczący ISMF oraz licencjonowani przewodnicy Alpine School of Tyrol.

Opiekę nad polską grupą objął Andrzej Marasek, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA i zawodowy ratownik TOPR (TKN Tatra Team), a pomagał mu Przemek Pawlikowski z KW Zakopane. Podczas czterech dni dzieci poznały podstawowe techniki poruszania się na nartach skiturowych, profilaktyki lawinowej i jazdy w terenie. Ostatniego dnia rozegrano towarzyskie zawody, które naszym podopiecznym przyniosły pierwsze sukcesy!

Warsztaty... (fot. Alex Luger)

Warsztaty… (fot. Alex Luger)

...i sprawdzian na trasie (fot. Willi Seebacher)

…i sprawdzian na trasie (fot. Willi Seebacher)

Najmłodsi startowali na trasie z 300-metrowym przewyższeniem, natomiast starsza młodzież ścigała się na dwukrotnie dłuższym dystansie. W swoich grupach wiekowych zwyciężyli Hela Rząsa z Zakopanego i Kacper Sawicki z Nowego Targu, a Krzysiek Wojciechowski (Zakopane) był trzeci. Julia Majerczyk z Białki Tatrzańskiej zajęła 4. miejsce, Lucyna Kuchno z Krakowa 5., a jej brat Tadek Kuchno był szósty. Marek Legaszewski z Gliwic w najliczniejszej grupie startowej zajął 8. miejsce – GRATULUJEMY!!!

Pełne wyniki tutaj.

Jak powiedział Karl Posch, jeden z organizatorów eventu – najważniejsza dla dzieci i młodzieży w tym wieku nie jest rywalizacja i sportowe sukcesy, lecz mądre i rzetelne nauczenie podstaw poruszania się po górach oraz czysta radość z samego skialpiznimu. Organizatorzy maja więc nadzieję, że w kolejnych latach będą mogli tę wiedzę przekazywać kolejnym rzeszom młodzieży z całej Europy. Już potwierdzono, że w roku 2015 zostanie zorganizowany kolejny obóz.

(fot. Willi Seebacher)

Kolejny obóz w Lienzu już w przyszłym roku (fot. Willi Seebacher)

Na podobnej idei opiera się powstała niedawno Grupa Młodzieżowa PZA w Narciarstwie Wysokogórskim. Od końca listopada grupa liczy 27 dzieci, a siedmioro najlepszych w swoich kategoriach wiekowych pojechało właśnie do Lienzu. Chcemy, aby młodzież poprzez zabawę, przygodę i wspólne wycieczki pod okiem profesjonalnych instruktorów, dostała kompletną wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się na nartach w górach. Starty i wyniki sportowe nie są priorytetem, niemniej jeśli dzieci będą chciały startować w zawodach, będą miały możliwość: organizatorzy imprez z cyklu Pucharu Polski PZA przygotują dla nich specjalne, krótkie trasy.

Miło nam ogłosić, że Partnerami Grupy Młodzieżowej zostały marki Dynafit, Salewa i Pomoca oraz Yurta Bar – Kuźnice.

W imieniu Komisji Narciarstwa Wysokogórskiego,
Monika Strojny
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum