Jutro rozpoczyna się 12. Krakowski Festiwal Górski!

Zaczęliśmy odliczanie… Już jutro po raz 12. wystartuje Krakowski Festiwal Górski (5-7 grudnia). Jak co roku, organizatorzy przygotowali masę atrakcji. Spotkania z osobowościami światowego wspinania, prelekcje naszych czołowych wspinaczy, kino górskie (w tym premiery), ciekawe i lubiane wykłady, warsztaty, wystawy, wreszcie boulderowe zawody rangi mistrzowskiej – mamy nadzieję, że wszystko to dostarczy Wam niezapomnianych emocji i świetnej zabawy.

Mistrzostwa Polski w boulderingu 2013 - wolnych miejsc brak (fot. Wojtek Lembryk / KFG)

KFG 2013 (fot. Wojtek Lembryk / KFG)

A zatem, w dużym skrócie…

Po 10 latach na KFG wraca Alexander Huber, jeden ze wspinaczkowych gigantów, wielki indywidualista, wspinacz nie do zdarcia :) Swoją prelekcję będzie miał znakomity szwajcarski alpinista, znawca północnej ściany Eigeru, mający na swoim koncie także doskonałe przejścia w Patagonii, Stephan Siegrist. Pojawi się również Niemiec Daniel Jung, wspinacz skalny, który w tym roku sięgnął po słynną La Ramblę 9a+ w Siuranie. Niestety, w ostatniej chwili, z przyczyn zdrowotnych, przyjazd do Krakowa zmuszony został odwołać Peter Croft.

Alex free solo na "Hasse-Brandler", Cima Grande

Alex free solo na „Hasse-Brandler”, Cima Grande

Polskie osiągnięcia (wspinaczkowe i wspinaczkowo – narciarskie) mijającego roku, często rekordowe, ważne dla naszego wspinania, zaprezentują – Konrad Ociepka, Adam Pustelnik, Olek Ostrowski, Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb. Wystąpi też wybitny himalaista, Krzysztof Wielicki.

Czeka nas duża dawka górskiego kina – filmy pokazywane będą w ramach rozgrywanego od 2004 roku Konkursu Filmu Polskiego i mającego pięcioletnią tradycję na krakowskim festiwalu Międzynarodowego Konkursu Filmowego. Wśród prezentowanych obrazów pojawią się z pewnością prawdziwe perełki. A jak na tle zagranicznych produkcji wypadną nasi twórcy? Czy pojawi się oryginalny, zaskakujący, ciekawy dokument? Filmy będzie można oglądać już od piątku. Dodajmy, że konkursowe produkcje oceniać będzie jury pod kierunkiem mistrza reżyserii i sztuki operatorskiej Jerzego Surdela.

kfg2014-plakatAle film na KFG to nie tylko pokazy konkursowe, to również polska premiera filmu Metanoia Jima Aikmana (sobota, 6 grudnia, sala główna, godz. 17.10!). Powstający przez kilka lat portret amerykańskiego alpinisty, Jeffa Lowe’a – jednego z najlepszych wspinaczy swojego pokolenia. Opowieść o wspinaczkowej drodze Lowe’a , niezwykle kreatywnej, o wkładzie, jaki wniósł do współczesnego wspinania. To jednocześnie film o przemijaniu – schodzeniu z samego szczytu i zetknięciu się z własną śmiertelnością. Metanoia miała swoją światową premierę w listopadzie na Banff Mountain Festival. Niedługo później, na festiwalu w Kendal, otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu górskiego.

Wiele wydarzeń na KFG będzie odbywać się równolegle. Bardzo ciekawie zapowiada się pakiet warsztatów, porad, wykładów, w tym między innymi wykłady pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu prowadzone przez instruktorów PZAWaldka Niemca, Jaśka Kuczerę, Piotra Sztabę, Maćka Ciesielskiego i Bogusława Kowalskiego. Janusz Majer (szef Polskiego Himalaizmu Zimowego) wspólnie z Januszem Gołębiem przedstawią wybrane cele wspinaczkowe w Karakorum i Himalajach. Opowiedzą o wyzwaniach, jakie czekają na naszych wspinaczy na wciąż dziewiczych szczytach sześcio- i siedmiotysięcznych.

Warsztaty na 10. KFG (fot. Adam Kokot / wspinanie.pl)

Warsztaty zawsze cieszyły się dużym powodzeniem (fot. Adam Kokot / wspinanie.pl)

W programie również: prelekcje TOPRu pod kierunkiem Andrzeja Maciaty; panel poświęcony bezpieczeństwu i ubezpieczeniom górskim z udziałem naczelnika TOPRu Jana Krzysztofa i Bogusława Kowalskiego; spotkanie z TPN – tym razem będzie o zasadzie działania fotopułapek; wykład Magdy Terleckiej (MotionLab) o dobrych stronach kontuzji i treningu zastępczym na czas leczenia… i dużo dużo więcej.

Pełną prezentację warsztatów i wykładów znajdziecie tutaj.

Na wyznawców białego puchu czeka bogaty blok freeride’owy – szerzej o narciarskich atrakcjach na KFG pisaliśmy tutaj.

A na deser wielkie widowisko sportowe, najważniejsza impreza boulderowa w roku – czyli finał Mistrzostw Polski w boulderigu! Tytułów bronić będą Agata Wiśniewska i Olo Romanowski.

Mechanior walczył dzielnie...

Skradający się Mechanior na jednej z finałowych przystawek na MP 2013 (fot. Wojciech Lembryk / KFG)

A poza tym, przez wszystkie trzy dni festiwalu będzie można odwiedzić największe w Polsce targi sprzętu, odzieży oraz literatury górskiej i outdoorowej.

Dużo więcej o Krakowskim Festiwalu Górskim, w tym szczegółowy program na stronie www.kfg.pl.

Informacje o biletach i karnetach tutaj.

Organizatorami KFG są: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

Do zobaczenia na KFG!

Brunka

sponsorzy_kfg2014-plansza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum