8 grudnia 2014 12:58

Grand Prix KFG 2014 dla filmu „Valley Uprising”

W niedzielne popołudnie, na uroczystej gali 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego poznaliśmy tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego.

Przedstawicielka jury Martyna Wojciechowska prezentuje Grand Prix KFG 2014 (fot. Wojciech Lembryk)

Przedstawicielka jury Martyna Wojciechowska prezentuje Grand Prix KFG 2014 (fot. Wojciech Lembryk)

W międzynarodowym boju o główną nagrodę walczyło 12 obrazów zagranicznych, w tym cztery polskie produkcje. Jury 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego w składzie Jerzy Surdel, Martyna Wojciechowska, Katarzyna Kalwat, Marcin Koszałka i Robert Sowa postanowiło przyznać Grand Prix filmowi Valley Uprising w reżyserii Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josha Lowella Jury swoją decyzję uzasadniło: 

Jury konkursu doceniło tym samym ogromny wysiłek twórców, dzięki któremu mamy do czynienia z najpełniejszą dokumentacją historii wspinaczki w Dolinie Yosemite. Przez wyjątkowo dowcipny i nowatorski język filmu odmitologizowano wielkie postaci, które zaważyły na historii światowej eksploracji gór. Dodatkowo, filmowi należy się pierwsza nagroda w kategorii komedia górska!

I Nagroda w konkursie międzynarodowym trafiła do Thomasa Dirnhoffera za film Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle.

Epicka historia przełożona na współczesny język zestawiona z historycznym wyczynem wspinaczkowym, co skłania do przemyśleń na temat wierności ideałom. Zdaniem jury 12. KFG, to wyjątkowo interesujący portret psychologiczny Davida Lamy – jego wiary we własne cele, ale także przemiany na przestrzeni lat. Jury docenia także bardzo wysoki poziom estetyczny filmu –czytamy w uzasadnieniu jury.

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmowym otrzymał film Distilled w reż. Paula Diffley’a. Jury doceniło zdjęcia do filmu i fotograficzną ascezę w bielach.

Przejdźmy teraz do Konkursu Filmu Polskiego, w którym walczyło czternaści filmów.

I Nagroda w Konkursie Filmu Polskiego powędrowała do Wojciecha Jachymiaka za film Halny. Morfologia tematu za niekonwencjonalne przedstawienie skomplikowanego, naukowego tematu oraz artystyczną wizję pokazania zjawiska atmosferycznego oraz natury.

"Halny" Wojciecha Jachymiaka najlepszy w konkursie polskim

“Halny” Wojciecha Jachymiaka najlepszy w konkursie polskim

II Nagroda w Konkursie Filmu Polskiego powędrowała do Juliana Rachwała za film Podkrakowskie do-liny.

Brawa za wytrwałość dla autora! Nagroda jury za konsekwentną realizację filmu w klimacie lat 80., która w tym przypadku buduje autentyczny obraz ludzi oraz miejsca, w którym kształtowała się polska wspinaczka wyczynowa.

Film Unplugged w reż. Rafała Szopy, Macieja Tarnawskiego otrzymał wyróżnienie za:

Wiarygodne pokazanie tematu wyobcowania ludzi żyjących na marginesie tradycyjnego życia, nie tylko wspinaczkowego. Film skłania do refleksji na temat kontrkulturowych modeli funkcjonowania w społeczeństwie.

Ponad to, specjalne wyróżnienie NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER i Martyny Wojciechowskiej zostało przyznane filmowi Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!, w reż. Szymona Kowalczyka i Adama Śmiałka. Jak uzasadniła Martyna Wojciechowska:

Wyróżnienie dla twórców, ale przede wszystkim dla bohatera filmu Olka Ostrowskiego za dystans do siebie i do świata mimo wielkiego osiągnięcia, za poczucie humoru, prawdziwość i niepoddawanie się komercjalizacji. Tak trzymać! Dzięki Olek, jesteś wielki!

Publiczność w tym roku w pełni była zgodna z jury. Nagroda Publiczności została przyznana filmowi Valley Uprising.

Były jeszcze dwie nagrody tematyczne – przyznano nagrodę dla najlepszego filmu wspinaczkowego oraz nagrodę dla filmu o tematyce freeride’owej. Pierwsza z nagród – przyznana przez wspinanie.pl – trafiła do BritRockFree Stone Alastaira Lee. Druga – przyznana przez magazyn Pure oraz Powder.pl – do Trial and Error.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym!

***

Osobne miejsce w filmowej odsłonie Krakowskiego Festiwalu Górskiego zajmuje sobotni pokaz, zarazem polska premiera, filmu Metanoia Jima Aikmana. Film nagrodzony niedawno na festiwalu w Kendal, doceniony został również przez polską publiczność. Pełna sala, mocne brawa po napisach końcowych – to oczywiście zasługa reżysera, ale przede wszystkim głównego bohatera – Jeffa Lowe’a, bezsprzecznie wielkiej postaci światowego wspinania.

Jeff Lowe (fot. Tom Frost)

Jeff Lowe (fot. Tom Frost)

W słowie Metanoia (nazwa drogi wytyczonej przez Lowe’a na północnej ścianie Eigeru, zarazem bardzo symboliczny moment w jego życiu) mieści to, co jest istotą filmu – transformacja w sposobie myślenia, widzenia świata i podejścia do życia bohatera. Metanoia to obraz wyjątkowo kreatywnego wspinacza, mistrza w swoim fachu, niezwykle pewnego, w tym co robi, a zarazem portret człowieka błądzącego, nie do końca pogodzonego ze swoim życiem i z ludźmi, którzy mu w nim towarzyszą. To wreszcie filmowa, mocna refleksja o przemijaniu, zetknięciu się ze śmiertelnością i sposobie radzenia sobie z tym, co nieodwracalne. Warto było usiąść przed ekranem i na chwilę wtopić się w klimat filmu. Gorąco polecamy tym, którzy jeszcze nie widzieli!

***

sponsorzy_kfg2014-plansza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Czek [23]
    Wypas. Szkoda tylko że ktoś kto wypisywał trzymany przez Martynę…

    9-12-2014
    Chmielu