5 grudnia 2014 01:43

Adam Ondra powtarza „Made in Poland”!

Niespodziewanie na naszą Jurę wybrał się najlepszy wspinacz świata, czyli Adam Ondra! O wizycie można przeczytać w „zeszyciku” Czecha w serwisie 8a.nu. A jej plonem niezwykle ważne dla nas przejście, czyli powtórzenie jednej z najtrudniejszych polskich dróg – Made in Poland VI.8, ustanowionej przez Łukasza Dudka w 2010 roku.

Adam uporał się z drogą w 3. próbie. Jak sam pisze – byłoby szybciej gdyby nie kraksa drona podczas 2. przystawki. Jego komentarz dotyczący charakterystyki wspinania nie może brzmieć inaczej – „to była wyjątkowa wspinaczka, całkowicie pionowa, po dziurkach ze superśliskimi stopniami, zwłaszcza jak jest tak zimno jak dzisiaj” (choć stoi to trochę w sprzeczności z lansowaną w pewnych kręgach tezą, że nasz śliski wapień ma tarcie dopiero w mroźnych  temperaturach :)

Adam na "Made in Poland" VI.8 (fot. FB Petr Pavlíček)

Adam na „Made in Poland” VI.8 (fot. FB Petr Pavlíček)

Co istotne Czech powinien zapamiętać Podzamcze z jednego szczególnego powodu – była to jego setna poprowadzona droga o wycenie 9a lub trudniejszej. Skompletowanie tak szacownego zestawu zajęło mu 8 lat!

04l-dudek-made-in-poland

Pierwsze przejście „Made in Poland” należy do Łukasza Dudka (fot. Adam Kokot)

No i właśnie kwestia wyceny. Bez żadnych przymiotników – „hard” lub nie daj Boże „soft” – Adam wpisał do zeszycika 9a. Zatem mamy w końcu potwierdzenie, że VI.8 odpowiada westowemu 9a. Oczywiście przy założeniu wszelkich proporcji i poprawek na specyfikę skały etc. Ale skoro nie wspomina o nich Adam, to my też przez chwilę nie musimy! :)

Sprocket

Źródła: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Buty [10]
    Spostrzeżenie, Łukasz wspinał się w Rock Pillars Pearl (o ile…

    6-12-2014
    mloskot