14 listopada 2014 14:00

Fabian Buhl jako pierwszy powtarza wielowyciągową Nirvanę 8c+ Alexa Hubera

Ekspozycja, dynamiczne, siłowe i techniczne wspinanie w wymagającym terenie, do tego psychiczne, wysokie wyjścia nad przeloty – wszystko to określa Nirvanę 8c+, jedną z wielowyciągowych dróg Alexa Hubera, wytyczoną od dołu, pokonaną we wrześniu 2012 roku – jedną z tych dróg, z których Alex jest najbardziej dumny. Niedawno z Nirvaną udanie zmierzył się młody Fabian Buhl. I jak przyznaje – wciąż nie może w to uwierzyć!

Fabian na "Nirvanie" 8c+ (fot. Stefan Schlumpf)

Fabian na „Nirvanie” 8c+ (fot. Stefan Schlumpf)

24-letni Buhl jest pierwszym, któremu udało się pokonać niesamowitą linię w Sonnwendwand. Całość liczy siedem wyciągów, z których najtrudniejszy wyceniony został na 8c+, co oznacza, że Nirvana jest jedną z najtrudniejszych tego typu dróg na świecie. Kluczowy wyciąg to 50 metrów wspinania, jak mówi Fabian – składa się z trzech boulderowych problemów, im dalej tym trudniej.

Do tego mamy jeszcze charakterystyczną dla autora oszczędną asekurację – na drodze znajdują się stanowiska z boltów, na siedmiu wyciągach osadzonych zostało jedynie 17 stałych przelotów, reszta to wspinanie na własnej plus duże run’outy. Można sobie tylko wyobrazić z jaką psychiczną odpornością wiąże się przejście, jeśli przytoczyć słowa samego Alexa: „Run’outy i trudne miejsca, jeśli to możliwe wysoko nad ostatnim przelotem – to jest ten smaczek, którego szukam”.

Topo "Nirvany" 8c+

Topo „Nirvany” 8c+

Fabian Buhl, który jakiś czas temu kojarzył się chyba przede wszystkim z przejściami boulderowymi (ma na kocie między innymi Dreamtime 8C), zaskoczył na początku tego roku pokonaniem głośnego trada Prinzip Hoffnung 8b/b+ Beata Kammerlandera na Bürser Platte w Vorarlbergu. W tym sezonie przeszedł też wielowyciągowy Silbergeier 8b+ Kammerlandera w Rätikonie.

Brunka
źródło: profil FB Fabiana Buhla, www.ukclimbing.com

Z autorem Nirvany, Alexem Huberem, będziecie mieli okazję spotkać się już 6 grudnia podczas 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Zapraszamy!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum