26 listopada 2014 10:27

22 grudnia rusza Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

22 grudnia rusza Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – w pełni interaktywna historia, łącząca w sobie różne media, od tekstu, przez obraz i dźwięk, po filmy i materiały 3D. Inauguracji towarzyszyć będzie premiera nowego wydania książki Jerzego Kukuczki “Mój pionowy świat”.

wirtulalne-muzeum-jerzego-kukuczki-plakat-nowy

  • Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Nie byłoby Muzeum gdyby nie Fundacja „Wielki Człowiek”, założona w 2013 roku przez rodzinę Jerzego Kukuczki, której głównym celem była popularyzacja i ożywienie pamięci o jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów XX wieku. Dzięki cennemu wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzona przez Fundację archiwizacja materiałów Jerzego Kukuczki miała szansę przeobrazić się w najwyższej jakości profesjonalne działania.

Założeniem projektu jest, by w jak najciekawszy sposób przedstawić tematykę gór, wypraw himalajskich z lat 70. i 80. oraz oczywiście historię Jerzego Kukuczki. Tak, aby jednocześnie połączyć wartościowe i ciekawe materiały, nikogo nie zanudzać, i w pełni wykorzystać to internetowe medium, łącząc różne materiały i reagując na czytelnika.

wirtulane-muzeum-jerzego-kukuczki-grafika

Dodatkowym działem będzie obszerne archiwum, które pozwoli w dosyć, tradycyjny na pierwszy rzut oka, sposób znaleźć więcej interesujących informacji (np. zdjęcia Jerzego z podejścia na Everest lub wszystkie dokumenty tekstowe związane z interesującą czytelnika wyprawą).

Korzystanie z zasobów muzeum, wirtualna wycieczka śladami Jerzego oraz wszelkie atrakcje będą oczywiście bezpłatne. Muzeum będzie otwarte o każdej porze, każdego dnia, dla każdego zwiedzającego.

***

  • Premiera nowego wydania książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat

Inauguracji Muzeum, 22 grudnia, towarzyszyć będzie premiera nowego wydania książki Jerzego Kukuczki pt. „Mój pionowy świat”. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 18.00 w Bibliotece Śląskiej, w sali Parnassos (pl. Rady Europy 1, Katowice). Wstęp wolny.

W programie:

– prezentacja Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki,
– promocja autobiografii Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat” w wersji książkowej oraz albumowej,
– spotkanie z żoną himalaisty Cecylią Kukuczką,
– prelekcja Cecylii Kukuczki pt. „Korona Himalajów Jerzego Kukuczki”.

Serdeczne podziękowania dla Partnerów, bez których to wydanie nie byłoby możliwe.

Partner strategiczny – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach im. Jerzego Kukuczki.
Pozostali partnerzy – Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki oraz Gminny Ośrodek Kultury Istebna.

Szczególne podziękowania kierujemy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało platformę Wirtualnego Muzeum.

ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowego-logo

Fundacja „Wielki Człowiek”

Patronem projektu jest

wspinanie.pl_120_33
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum