3 października 2014 21:08

„Wspinanie to wyzwanie” – ruszył ogólnopolski projekt Polskiego Związku Alpinizmu

„Wspinanie to wyzwanie” to ogólnopolski projekt realizowany w wybranych miastach przez Polski Związek Alpinizmu. Dzięki niemu kilkuset uczniów będzie mogło uczestniczyć w zajęciach wspinaczkowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i trenerów. Celem projektu jest popularyzacja wspinaczki sportowej.

Mistrzostwa Jaworzna Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych, 19 -20.03.2014. W zawodach startowało 99 zawodników i zawodniczek w 3 kategoriach wiekowych (fot. Grzegorz Tucki)

Mistrzostwa Jaworzna Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych, 19 -20.03.2014. W zawodach startowało 99 zawodników i zawodniczek w 3 kategoriach wiekowych (fot. Grzegorz Tucki)

Projekt „Wspinanie to wyzwanie” mógł powstać dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Minister Sportu i Turystyki, którego celem jest upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży. W ramach tego konkursu Polski Związek Alpinizmu uzyskał dofinansowanie w kwocie 40 tys. złotych. Dzięki temu od września do połowy grudnia w Lublinie, Bytomiu, Jaworznie, Warszawie, Wrocławiu i Tarnowie zostaną zorganizowane zajęcia wspinaczkowe dla dzieci. W każdym z wytypowanych ośrodków odbędzie się około 50 godzin zajęć. Dzieci będą ćwiczyć w 15-osobowych grupach.

Wspinanie dla dzieci to okazja do budowania zaufania w relacji wspinacz - asekurant, okazja do podniesienia poczucia własnej wartości, oswajanie się z wysokością i element adrenaliny (fot. Grzegorz Tucki)

Wspinanie dla dzieci to okazja do budowania zaufania w relacji wspinacz – asekurant, okazja do podniesienia poczucia własnej wartości, oswajanie się z wysokością i element adrenaliny (fot. Grzegorz Tucki)

Ponadto w ramach projektu „Wspinanie to wyzwanie” wszyscy uczestnicy zajęć będą mogli wziąć udział w otwartych zawodach wspinaczkowych (pod koniec listopada br.). Dodatkowo najlepsi uczestnicy będą mieli możliwość wyjazdu na obóz sportowy, na jedną ze ścianek wspinaczkowych w kraju.

Grzegorz Tucki, koordynator projektu „Wspinanie to wyzwanie”, mówi:

W naszym kraju istnieje niewiele szkół, w których wspinaczka sportowa znajduje się na zajęciach wychowania fizycznego, chcemy wprowadzić wspinaczkę jako zajęcia fakultatywne na zajęcia Szkolnego Związku Sportowego, tzw. SKS-u lub np. na zajęciach placówek pozaszkolnych, np. Młodzieżowych Domów Kultury, Uczniowskich Klubów Sportowych oraz sekcji sportowych itp. Mamy wypracowane wzorce np. w Jaworznie, które planujemy rozpowszechnić w całym kraju.

Mam nadzieję, że ten projekt może być podstawą do stworzenia ogólnopolskiego modelu szkoleniowego dotyczącego wspinania sportowego.

Dodatkowo, w ramach projektu 29 listopada w Bytomiu zostanie zorganizowana konferencja. Zajęcia będą prowadzić: Tomasz BiernackiPaweł Draga (organizator konferencji), Małgorzata KusztelakArtur Magiera i Robert Rokowski. Wykłady będą obejmować m.in. zagadnienia oceny techniki ruchu wspinaczkowego, profilaktyki wad postawy dzieci trenujących wspinanie, przygotowanie motoryczne. Konferencja jest przeznaczona dla osób prowadzących zajęcia i uczestniczących w projekcie i liczba miejsc jest ograniczona – zgłoszenia u organizatora. Szczegółowy program poniżej.

Wojciech Słowakiewicz
wspinanie.pl

Organizatorzy:

logo pza1

Ministerstwo_Sportu_i_Turystyki_Rzeczypospolitej_Polskiej

Partnerzy i osoby odpowiedzialne za projekt:

 • Skarpa Bytom (Dobromir Bujak)
 • UKS Skarpa Lublin (Grzegorz Gajaszek),
 • UKS K-2 (Grzegorz Tucki),
 • UKA Warszawa (Małgorzata Kusztelak),
 • KS Tarnovia (Arkadiusz Kamiński),
 • Fpinka (Robert Grabowicz).

Patronat medialny:

wspinanie.pl,-logo

Konferencja w Bytomiu, 29 listopada (Skarpa Bytom):

 • 10.00 – Otwarcie szkolenia, prezentacja wykładowców, prezentacja tematyki szkolenia
 • 10.15 – 12.00 – Kształtowanie cech motorycznych w oparciu o posiadaną bazę treningową wraz z dyskusją (Tomasz Biernacki)
 • 12.00 – 12.30 – Przerwa
 • 12.30 – 14.15 – Kryteria oceny techniki ruchu wspinacza wraz z dyskusją (dr Artur Magiera)
 • 14.15 – 14.45 – Przerwa
 • 14.45 – 16.30 – Profilaktyka wad postawy u dzieci trenujących wspinaczkę wraz z dyskusją (dr Małgorzata Kusztelak)
 • 16.30 – 18.00 – Kontrola przygotowania motorycznego w sporcie wspinaczkowym (mgr Paweł Draga, dr Robert Rokowski)
 • 18.00 – Zakończenie szkolenia, wolne wnioski.

* Program konferencji może ulec zmianie.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  "Wspinanie to wyzwanie" - materiały z konferencji?? [2]
  Czy materiały z konferencji/wykładu dla trenerów będą ogólnodostępne? Szczególnie tematy…

  3-10-2014
  Passenger