17 października 2014 15:58

The Great Shark Hunt na Grenlandii

W sierpniu br. na Grenlandii w rejonie Fiordu Scoresby Sund i półwyspie Renland działał zespół Matteo della Bordella, Silvan Schüpbach i Christian Ledergerber, który wytyczył kilka nowych dróg, w tym m.in. na wybitnej turni Shark’s Tooth.

Północno-wschodnia ściana Shark’s Tooth z linią drogi „The Great Shark Hunt” (fot. Matteo Della Bordella)

Północno-wschodnia ściana Shark’s Tooth z linią drogi „The Great Shark Hunt” (fot. Matteo Della Bordella)

Schüpbach i Ledergerber byli na półwyspie Renland dwa lata wcześniej, dokonując wówczas przejścia Mirror Wall. Podczas tej wizyty sfotografowali liczącą 900 metrów północno-wschodnią ścianę Shark’s Tooth, której środek wciąż pozostawał bez przejścia. W 2011 roku rosyjski zespół poprowadził na Shark’s Tooth drogę, ale biegnie ona północną granią z dala od głównego spiętrzenia. Schüpbach i Ledergerber postanowili spróbować na niej swoich sił zapraszając na wyprawę Matteo della Bordellę.

Zespół wyruszył 6 sierpnia z Ittoqqotoormiit, ostatniej ludzkiej osady na wschodnim wybrzeżu Grenlandii, na kajakach i po przepłynięciu w ciągu 7 dni około 210 km osiągnął półwysep Renland. Cel wyprawy, wytyczenie klasycznej linii środkiem ściany został osiągnięty po trzech dniach wspinaczki. W dniach 16-18 sierpnia powstała licząca 900 metrów (25 wyciągów) i wyceniona na 7b+ The Great Shark Hunt. Pomimo obaw, że ściany nie da się przejść bez użycia hakówki, całość puściła klasycznie bez jednego lotu. Z wierzchołka zespół schodził Drogą Rosyjską pozostawiając w zejściu dwa spity.

Silvan Schüpbach na kluczowych wyciągach The Great Shark Hunt (fot. Christian Ledergerber)

Silvan Schüpbach na kluczowych wyciągach The Great Shark Hunt (fot. Christian Ledergerber)

Po przejściu Shark’s Tooth wspinacze mieli w planach wytyczenie kolejnych dróg, jednak warunkiem była możliwość osiągnięcia celu bez przemieszczania się kajakami, w których nie czuli się zbyt pewnie. Wybór padł na prawdopodobnie najładniejszy szczyt rejonu El Gupfi, na którym poprowadzone zostały dwie drogi: Oasis 600 m, 15 wyciągów, 7a (M. Della Bordella, S. Schüpbach) i Daderbrum 1800 m (z lodowca), 4+, 60° (M. Della Bordella, C. Ledergerber).

Wilan
źródło: www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum