15 października 2014 09:20

Siła Angeli Eiter – Austriaczka przechodzi Hades 9a… i Zauberfee 8c+

Dopiero co pisaliśmy o autorskiej 8c+ Angeli Eiter w Götterwandl (Nassereith, Austria). 28-letnia Austriaczka poprowadziła w rejonie kombinację o nazwie Hercules. Okazuje się, że jeszcze w pierwszej połowie września Angela zrobiła jedno z najlepszych przejść w historii kobiecego wspinania – właśnie na ścianie Götterwandl padło pierwsze kobiece przejście drogi Hades 9a.

Angela Eiter na "Hadesie" 9a (fot. Martin Hanslmayr / Red Bull Content Pool)

Angela Eiter na „Hadesie” 9a (fot. Martin Hanslmayr / Red Bull Content Pool)

Śmiało można powiedzieć, że dorobek skalny Eiter dorównuje mistrzowskim wynikom, jakie osiągała w swojej zawodniczej karierze (cały worek tytułów, łącznie z czterema złotymi medalami Mistrzostw Świata). Patrząc na skalne podboje Austriaczki w ciągu ostatnich 6-7 lat, jej potencjał i siłę, można było się spodziewać, że prędzej czy później jej wybór padnie na jakieś 9a…

Padło na Hades. Jeden z bardzo palczastych i bardzo siłowych pasaży w Götterwandl, jednym z ulubionych miejsc Eiter – ciąg 40 atletycznych ruchów, głównie po krawądkach. Jego autorem jest Niemiec Andreas Bindhammer. Pierwsze przejście padło w 2008 roku, notabene kilka dni później drogę poprowadził brat Andreasa, Christian.

Co ciekawe, Angela równolegle z Hadesem pracowała nad inną linią braci Bindhammerów (sam projekt należał do Gerharda Hörhagera) – Zauberfee 8c+ w Arco. Drogę udało jej się poprowadzić kilka dni przed Hadesem.

Mówiła później:

Uwielbiam przewieszone drogi, ale także techniczne wyzwania, boulderowe i wytrzymałościowe wspinanie po małych chwytach i stopniach. Dlatego wiedziałam, że to właśnie te dwie linie będą dla mnie idealnymi projektami.

Dalekie sięgnięcia na przewieszonej "Zauberfee" 8c+ (fot. Martin Hanslmayr / Red Bull Content Pool)

Dalekie sięgnięcia na przewieszonej „Zauberfee” 8c+ (fot. Martin Hanslmayr / Red Bull Content Pool)

Hades, Zauberfee, wspomniany na początku Hercules to tylko niektóre skalne trofea znakomitej Austriaczki. Obok nich znajdziemy między innymi; Claudio Caffe 8c+ (Arco 2007), Ingravids Extension (Santa Linya 2010) i Reini’s Vibes 8c/c+ (Arco 2014).

Obok Angeli Eiter drogi cenione na 9a pokonało do tej pory jedynie pięć kobiet na świecie. Krótką listę otwiera Baskijka Josune Bereziartu z Bain de sang 9a i Bimbaluną 9a/a+, obie w Saint Loup; potem mamy Amerykankę Sashę DiGiulian z Era Vella 9a w Margalefie, tę samą drogę przeszła Hiszpanka Mar Álvarez, jest Francuzka Charlotte Durif i jej PPP w Verdon, jest wreszcie niesamowita Belgijka Muriel Sarkany, która w wieku 39 lat przeszła Punt-X 9a w Gorges du Loup. Szczebelek niżej plasuje się Francuzka Alizée Dufraissez La Reina Mora 8c+/9a w Siuranie.

Brunka
źródło: www.redbullcontentpool.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum