27 października 2014 12:57

Konrad Ociepka – Freerider po raz pierwszy po polsku klasycznie!

Konrad Ociepka w zespole z Maćkiem Dziedzicem jako pierwszy Polak dokonał klasycznego przejścia drogi na głównym spiętrzeniu słynnego El Capitana. Zespół przeszedł drogę Freerider (VI 5.12d).

"Freerider" na El Capitan

„Freerider” na El Capitanie

Freerider (VI 5.12d, 33 wyciągi) to najbardziej popularna droga klasyczna na El Capitanie. Droga jest tak naprawdę wariantem (4. wyciągi) do słynnej Salathe Wall. Została wytyczona przez Alexa i Thomasa Huberów w 1998 roku.

Przejście polskiego zespołu trwało trzy dni (drogę znali z wcześniejszych prób). Konrad Ociepka na swoim blogu pisze:

W końcu wbiliśmy się od dołu. Ja prowadziłem wszystkie wyciągi, a Maciek wytrwale za mną małpował. Pierwszego dnia zrobiliśmy 20 wyciągów, wieńcząc ten dzień przejściem Monster Offwidth’a. Zanocowaliśmy w Alkowie, a ja myślałem, że już po mnie, że następnego dnia nie będę się w stanie wspinać. Wstaliśmy późno i tego dnia posunęliśmy się do góry tylko o cztery wyciągi, ale wśród nich był The Boulder Problem – najtrudniejszy (wycenowo) wyciąg drogi. Już od 15 leżałem na The Block i zbierałem siły na ostatni dzień. Tym razem ustawiliśmy budzik na 6 rano i około 7 30 wszedłem w 25 wyciąg. 33 wyciąg skończyłem o 16, tym samym przechodząc wszystkie 33 wyciągi Freeridera klasycznie.

To świetne i historyczne przejście. Po raz pierwszy główna ściana słynnego El Capitana została przebyta w całości klasycznie przez Polaka i to w bardzo sportowym stylu – prowadzenie wszystkich wyciągów przez jednego wspinacza. Gratulacje!

Mysza

PS Zaawansowaną próbę przejścia Freeridera podjęli w 2005 roku Adam i Paweł Pustelnicy. W 4 dni przeszli drogę, dwa wyciągi pokonując A0. Patrz Pustelnik Brothers in Yosemite.

Źródło: Portal Górski
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Freerider - brak komentarzy? [26]
  To już tylko na Facebooku składa się gratulacje? Super przejście,…

  27-10-2014
  kali

  Gratulacje za klasyczne przejście El Capa [14]
  Ogromne gratulacje za Freeridera! I to indywidualne RP, robi wrażenie…

  28-10-2014
  Micaj