22 października 2014 08:29

Kongres UIAA w Arizonie – organizacja przeciwna via ferattom na Mount Everest

18 października 2014 w miejscowości Flagstaff (Arizona, USA) leżącej nieopodal Wielkiego Kanionu Colorado, zakończyło się Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Unii Alpinistycznej (Union Internationale des Association d’Alpinisme, w skrócie UIAA) Jednym z najważniejszych ustaleń kongresu było wypracowanie stanowiska na temat planowanej przez rząd Nepalu budowy stałych ubezpieczeń na grani Everestu (m.in. na tzw. Uskoku Hillary’ego).

W kolejce na Everest (fot. Richard Pattison)

W kolejce na Everest (fot. Richard Pattison)

W dyskusji podniesiono sprawę bezpieczeństwa, ale w innym kontekście niż podchodzą do tego władze Nepalu. Coraz więcej ludzi z całego świata nadal próbuje wspiąć się na najwyższy szczyt świata, co prowadzi do wzrostu ilości wypadków wśród wspinaczy i Szerpów. W zatwierdzonym dokumencie końcowym znalazły się takie zdania:

Mount Everest jest jedną z najważniejszych ikon wśród skarbów przyrody na Ziemi i należy do całej ludzkości. Wspinanie się na niego powinno być zarezerwowane dla tych, którzy nabyli umiejętności potrzebne dla bezpiecznego pokonywania trudności trasy. Dlatego UIAA nie popiera budowania stałych struktur na trasie wspinaczki, co zmniejszałoby wartość osiągnięcia, niszczyło przygodę i zachęcało do nadużywania tego świętego miejsca zwanego Mount Everest.

Prezes UIAA, holenderski alpinista i działacz Frits Vrijlandt po przegłosowaniu dokumentu powiedział:

Ostateczna decyzja w sprawie budowy stałych ubezpieczeń w pobliżu szczytu należy do rządu Nepalu. Everest należy do światowego dziedzictwa UNESCO, ma zatem znaczenie uniwersalne. UIAA przedstawia poglądy wspinaczy i alpinistów z całego świata, którzy odnoszą się z wielką sympatią i szacunkiem dla najwyższej góry świata, i mamy nadzieję, że rząd Nepalu weźmie to pod uwagę.

Kongres UIAA podjął również decyzję o uhonorowaniu dwóch osób zasłużonych dla eksploracji górskiej i alpinizmu.

Tom Nakamura i autor z wizytą u Józefa Nyki w 2010 roku (fot. Janusz Majer)

Tom Nakamura i autor z wizytą u Józefa Nyki w 2010 roku (fot. Janusz Majer)

Znany nam dobrze zasłużony japoński eksplorator i długoletni redaktor „Japanese Alpine News” Tamotsu „Tom” Nakamura otrzymał godność Członka Honorowego UIAA. Prezes Vrijlandt podkreślił, że Nakamura otrzymał najwyższe wyróżnienie UIAA w uznaniu za wybitne zasługi jako badacz, poszukiwacz przygód i kronikarz odległych i nieznanych części świata:

Od dziesięcioleci Tom dzieli się ze światem wynikami eksploracji gór, lodowców i dżungli zachodniej części prowincji Syczuan i wschodniego Tybetu – krain wąwozów i wysokich gór, będących źródłem pięciu wielkich rzek Azji: Jangcy, Mekongu, Irrawaddy i Tsangpo-Brahmaputry.

Steve House

Steve House

Drugą uhonorowaną osobą jest wybitny amerykański alpinista Steve House. Przyznano mu specjalną nagrodę za osiągnięcia alpinistyczne – „UIAA Achievement Award”.

Steve House jest inspiracją dla alpinistów na całym świecie – powiedział wiceprzewodniczący UIAA Peter Farkas – nie tylko jako wspinacz o międzynarodowej renomie, ale także jako nauczyciel i mentor dla młodych alpinistów aspirujących do atakowania najwyższych i najtrudniejszych gór świata.

Ponadto Kongres głosował nad aktualizacją przepisów antydopingowych w oparciu o wytyczne Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oraz wyborem dwóch członków zarządu.

Peter Farkas, członek zarządu i przewodniczący Węgierskiej Federacji Alpinistycznej, został ponownie wybrany wiceprzewodniczącym UIAA. Amerykański wspinacz lodowy Marc Beverly został powołany w skład zarządu w celu dalszego wzmocnienia działań konkurencji sportowych UIAA, a w szczególności Pucharu Świata we wspinaczce lodowej.

                                                                                        Janusz Kurczab

                                                                                                           Źródło: theuiaa.org
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum