31 października 2014 09:02

Eksperymentowanie na boulderach – Konrad Saladra na Louis Je Master 8B

Niby tylko turystycznie, sporadycznie i dla zabawy, a jakie efekty… Konrad Saladra (akademiawspinania.eu, wallsstreet.eu,), który zdecydowanie częściej wspina się z liną niż z crashpadem, tę jesień zapamięta pewnie głównie z życiówki na boulderach. Po ekspresowym październikowym przejściu Venom 8A+ w Kamiennej Górze, dwa tygodnie później pokonuje Louis Je Master 8B w Ostašu.

Konrad o eksperymentowaniu na boulderach:

Od jakiegoś czasu zacząłem dokładnie obserwować ludzi, z którymi się wspinam i których spotykam w skałach. Okazuje się, że ogromna większość z nich nie wykorzystuje nawet w połowie możliwości, które posiada i wspina się w ramach ciasnych granic ustanowionych we własnej głowie. A przecież największy postęp jest wtedy, gdy nie wiemy, że się nie da!

Zacząłem eksperymentować, a że najtrudniej jest przekonać samego siebie, postanowiłem przekroczyć w końcu jakąś barierę we własnym wspinaniu i udało się. Louisa próbowałem już od dawna, ale nieregularnie. Czasami było bliżej, czasami dalej, ale nie trenowałem pod ten boulder, nie zwiększałem obciążeń i nie czuję się jakoś specjalnie silny, po prostu założyłem buty (są w całkiem niezłym stanie ;), w których w 2006 roku zrobiłem swoje pierwsze 8c Drive By Shooting i na przekór logice dolazłem do topu. Wszystko tkwi w głowie, zarówno problemy, jak i sposoby ich rozwiązania.

Gratulujemy i oby jak najwięcej takich eksperymentów! :)

O Louis Je Master mieliśmy okazję pisać już kilka razy, przy okazji polskich przejść. Prawdopodobnie pierwsze powtórzenie czeskiego problemu należy do Łukasza Dudka, który zresztą zdecydował się podnieść autorską wycenę – Martin Stráník ocenił trudności Louisa na 8A+. Później na topie meldował się jeszcze Piotrek Czarnecki.

Brunka
źródło: info własne

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum