8 października 2014 09:56

W grudniu rusza Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

W marcu 2013 roku rodzina Jerzego Kukuczki założyła Fundację „Wielki Człowiek”. Jej celem są szeroko rozumiane działania na rzecz kultury, sztuki, sportu i edukacji. Przede wszystkim jednak ideą przyświecającą działaniom fundacji jest popularyzacja i ożywienie pamięci o jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów XX wieku – Jerzym Kukuczce.

fundacja-wielki-czlowiek-logo

Jedną z wiodących gałęzi tych działań jest trwający od wielu lat proces archiwizacji materiałów pozostawionych przez Jerzego Kukuczkę. Są to niezliczone zasoby nagrań strojów, sprzętów, nagrań audio i video, fotografii oraz różnego rodzaju zapisków, pamiętników, wycinków czy listów. Miejscem, w którym zaprezentowane zostaną w sposób kompleksowy zdigitalizowane i opisane materiały, będzie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki.

  • Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Do 2014 roku proces ten przeprowadzany był w sposób amatorski przez rodzinę Kukuczki. Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego archiwizacja materiałów Jerzego Kukuczki miała szansę przeobrazić się w najwyższej jakości profesjonalne działania. Zwieńczeniem tego procesu będzie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – w pełni interaktywna historia, łącząca w sobie różne media, od tekstu, przez obraz i dźwięk, po filmy i materiały 3D.

wirtulane-muzeum-jerzego-kukuczki-grafika

Założeniem projektu jest, by w jak najciekawszy sposób przedstawić tematykę gór, wypraw himalajskich z lat 70. i 80. oraz oczywiście historię Jerzego Kukuczki. Tak, aby jednocześnie połączyć wartościowe i ciekawe materiały, nikogo nie zanudzać, i w pełni wykorzystać to internetowe medium. łącząc różne materiały i reagując na czytelnika.

Dodatkowym działem będzie obszerne archiwum, które pozwoli w dosyć, tradycyjny na pierwszy rzut oka, sposób znaleźć więcej interesujących informacji (np. zdjęcia Jerzego z podejścia na Everest lub wszystkie dokumenty tekstowe związane z interesującą czytelnika wyprawą).

wirtulane-muzeum-jerzego-kukuczki-logo

Korzystanie z zasobów muzeum, wirtualna wycieczka śladami Jerzego oraz wszelkie atrakcje będą oczywiście bezpłatne. Muzeum (inauguracja już w grudniu 2014 roku) będzie otwarte o każdej porze, każdego dnia, dla każdego zwiedzającego. Zapraszamy!

Projekt archiwizacji i Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowego-logoFundacja “Wielki Człowiek”

Patronat nad projektem objęło

wspinanie.pl_120_33

 

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum