9 września 2014 12:34

Włosi w kirgiskiej Dolinie Ak-Su

Na przełomie czerwca i lipca tego roku w kirgiskiej Dolinie Ak-Su działał włoski zespół Luca Schiera i Matteo De Zaiacomo.

Granitowe turnie doliny Ak-Su  widziane z obozu Włochów. Czerwone linie oznaczają drogi, które przeszedł włoski zespół (fot. Matteo De Zaiacomo)

Granitowe turnie Doliny Ak-Su widziane z obozu Włochów. Czerwone linie oznaczają drogi, które przeszedł włoski zespół (fot. Matteo De Zaiacomo)

Za swój pierwszy cel Włosi obrali południową ścianę szczytu Ortotubek (3895 m). W pogarszającej się pogodzie poprowadzili 22 czerwca w stylu on-sight liczącą 700 metrów nową drogę Atlantide 6c/7a. Cała akcja trwała 22 godziny. Na drodze zespół osadził tylko jednego haka. Było to zarazem prawdopodobnie dopiero pierwsze przejście południowej ściany.

W trakcie wspinaczki na Atlantide Włosi wypatrzyli linię potencjalnej, nowej drogi biegnącej wzdłuż południowo-zachodniej grani szczytu Ortotubek. 7 lipca podjęli próbę jej przejścia. W ścianie okazało się jednak, że o nowej drodze nie może być mowy, o czym świadczyły liczne ślady po osadzonych, a następnie wyciętych spitach. Przeszkodą okazał się odcinek gładkiej skały.

Włosi wrócili na grań dwa dni później i ominęli wspomniany odcinek trawersem, wychodząc wprost na książkę wejść znajdującą się na zwieńczeniu grani. Do tego miejsca przeszli 450 metrów terenu o trudnościach 7b. Pomimo, że do szczytu było jeszcze daleko, postanowili zakończyć wspinaczkę w tym miejscu.

Następnie (8 lipca) przeszli on-sightem French Route (6c, 280 m) na Petit Tour i w ciągu kolejnych dwóch dni wizytówkę rejonu – Rysę Pierestrojki (7a/b 800 m) na Pik Slesova 4240 m.

Matteo De Zaiacomo na pierwszym wyciągu Perestroika Crack (7a/b) na Russian Tower w dolinie Ak-Su (fot. Luca Schiera)

Matteo De Zaiacomo na 1. wyciągu “Rysy Pierestrojki” (7a/b) na Pik Slesova w Dolinie Ak-Su (fot. Luca Schiera)

15 lipca, ostatniego dnia pobytu w dolinie, Schiera samotnie przeszedł 300-metrową płytową nową drogę biegnąca ścianą Ortotubek, którą nazwał La Bolla 6b.

Wilan
źródło: Alpinist
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    dobry wyjazd - złe nazwy szczytów [7]
    Dobry wyjazd, dobry wspinaczkowy plon wyjazdu. Złe - podaje Wilan…

    9-09-2014
    peresada