24 września 2014 11:35

Wierny ogrodnik w Yosemite

W dniach 12-13 września br. Cheyne Lempe i Ethan Pringle poprowadzili na północnej ścianie Higher Cathedral Rock w Dolinie Yosemite nową drogę The Constant Gardener (5.11+ R A3, 300 m).

Zaznaczona na czerwono droga “The Constant Gardener”na północnej ścianie Higher Cathedral Rock (fot. Cheyne Lempe)

Zaznaczona na czerwono droga “The Constant Gardener”na północnej ścianie Higher Cathedral Rock (fot. Cheyne Lempe)

Lempe i Pringle przeszli drogę w dwa dni. Wyruszyli z Camp 4 12 września z całym sprzętem. Nie robili wcześniej rozpoznania w ścianie, nie poręczowali, ani nie składali depozytów sprzętowych. Z obserwacji ściany przez lornetkę wynikało, że jest szansa, że droga puści klasycznie, ale w potem okazało się, że rysy, które z dołu wyglądały na klasyczne, są zawalone ziemią i porośnięte mchem. Znalazło to później swoje odzwierciedlenie w nazwie drogi The Constant Gardener (Wierny ogrodnik).

Pierwszego dnia przeszli dwa podejściowe wyciągi i dwa hakowe na właściwej ścianie. Biwak w portaledżach wypadł im na wygodnej półce, a drugiego dnia po całodniowej wspinaczce osiągnęli około godziny 22 zwieńczenie ściany. Lempe posiłkował się hakówką na większości wyciągów, aosadził tylko jednego spita na pierwszych metrach drogi.

Cheyne Lempe haczy na “The Constant Gardener” (fot. Austin Siadak)

Cheyne Lempe haczy na “The Constant Gardener” (fot. Austin Siadak)

Jak twierdzą autorzy przejścia, droga po oczyszczeniu i dołożeniu dodatkowej asekuracji może stać się piękną klasyczną wspinaczką. Linia biegnie przewieszoną ścianą na lewo od pierwszej drogi na ścianie (5.9 A4, Chouinard-Kamps-Pratt, 1960). Chuck Pratt powrócił na ścianę 8 lat później wraz z Dennisem Hennekiem, by wyprostować końcówkę drogi przez trudniejszy teren. The Constant Gardener dołącza do drogi pierwszych zdobywców z 1960 roku na jej końcowych wyciągach.

Wilan
źródło: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum