25 września 2014 22:58

„Przeżyłem, więc wiem” – Ryszard Szafirski ujawnia nieznane kulisy wysokogórskich wypraw

Ukazała się książka „Przeżyłem, więc wiem”, w której Ryszard Szafirski, alpinista i himalaista, ujawnia przemilczane fakty związane z legendarnymi wyprawami lat 1960-1981 i obala krążące w środowisku mity. Zebrane w tej książce historie można zazwyczaj usłyszeć tylko na prywatnych spotkaniach taterników, alpinistów i himalaistów.

Przeżyłem, więc wiem. Nieznane kulisy wysokogórskich wypraw (Ryszard Szafirski)

Dzięki „Przeżyłem, więc wiem” możemy spojrzeć na najważniejsze górskie sukcesy Polaków z perspektywy człowieka, który miał w nich swój niemały udział. Szafirski brał m.in. czynny udział w zakończonej sukcesem zimowej wyprawie na Mount Everest. Choć pochodzi z Sosnowca był kierownikiem wypraw zakopiańczyków oraz prezesem Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem a w latach 1977-78 był Naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR.

Szafirski jest także współautorem tzw. raportu taterników. Wspinacze  w 1982 roku w czasie szkolenia w Tatrach uzyskali od funkcjonariuszy ZOMO informacje o pacyfikacji w Kopalni Wujek. Raport stał się ważnym elementem procesu, w którym skazano winnych tej zbrodni komunistycznej.

Wspomnienia Szafirskiego spisała i opracowała Klaudia Tasz, a w zapowiedzi od wydawcy czytamy:

Odsłaniając kulisy poważnej górskiej działalności, Ryszard Szafirski nie stroni od trudnych tematów: imprez, miłości spotkanych w dalekich krajach, refleksji nad relacjami z najbliższymi i ze wspinaczkowymi partnerami. Specyfika opisanych wyjazdów tworzyła też szereg niespodziewanych czasem pikantnych sytuacji, które pozwalają lepiej zrozumieć realia tamtych czasów.

Atutem książki jest bardzo duża ilość oryginalnych kolorowych zdjęć z najważniejszych wypraw w góry wysokie. Są niezwykłej urody, a większość dotąd nie była publikowana. Twórcą historycznych fotografii jest Ryszard Szafirski, który był zawodowym fotografem i współpracował z TVP. W książce wykorzystano też współczesne zdjęcia Tatr i Dolomitów innych autorów.

Nowatorski charakter ma rozdział „Galeria Postaci” – zbiór krótkich, ale treściwych anegdotek o osobach ze świata gór, wzbogaconych przypisem biograficznym i zdjęciem. Całość zamknięta jest epilogiem, z którego można dowiedzieć się, jak doszło do napisania tej książki i w jakich okolicznościach powstawała.

Książka jest dostępna w ramach specjalnej przedsprzedaży, uzgodnionej z wydawcą w księgarni wspinanie.pl.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum