23 września 2014 17:51

“Project Fear” Dave’a MacLeoda na Cima Ovest

Na północnej ścianie Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach znany szkocki wspinacz Dave MacLeod wytyczył nowy, duży wariant Project Fear (130 m nowego terenu 8a+ oraz dalej Pan Aroma 8c).

Dave MacLeod na "Project Fear" na Cima Ovest (fot. Matt Pycroft / Coldhouse Collective)

Dave MacLeod na “Project Fear” na Cima Ovest (fot. Matt Pycroft / Coldhouse Collective)

Plan Szkota zakładał dołączenie do znanego ekstremu Cima Ovest drogi Pan Aroma w miejscu jej największych trudności. W tym celu MacLeod przeszedł pierwsze 90 metrów starej hakowej drogi Bauer-Rudolph z 1968 roku (Gerhard Bauer, Erich Rudolph i Walter Rudolph), nie skręcił jednak w lewo – tak jak oryginalnie biegnie hakówka, ale wszedł w dziewiczy teren na wprost aż do osiągnięcia ogromnego przewieszonego amfiteatru.

Trzy wyciągi, którymi doszedł do tego miejsca wycenione zostały na 6c, 7b+, 8a+ i określone przez Szkota, jako „najlepsze wyciągi, jakie widział w Dolomitach”. W tym miejscu liczący 130 metrów długości wariant dołącza do kluczowego wyciągu 8c na drodze Pan Aroma, uklasycznionej w 2007 roku przez Alexa Hubera.

Prace nad poprowadzeniem wariantu były ciągle przerywane przez fatalną pogodę. Podczas trzytygodniowego pobytu w górach Szkot spędził łącznie w ścianie 10 dni. W czasie pierwszych paru dni starał się odnaleźć właściwą drogę w dachu, która doprowadziłaby go do kluczowego wyciągu na Pan Aroma. Udało się to dopiero ostatniego dnia, ale nie było już czasu na przejście. W Dolomity dwa tygodnie później. Po kolejnych dniach spędzonych na patentowaniu i czyszczeniu z kruszyzny był gotowy na klasyczne przejście, choć jak sam mówi – na kluczowym wyciągu Pan Aroma dawał sobie 5% szans na sukces.

Szkot na "Project Fear" na Cima Ovest (fot. Matt Pycroft / Coldhouse Collective)

Szkot na “Project Fear” na Cima Ovest (fot. Matt Pycroft / Coldhouse Collective)

W dniu przejścia Dave i towarzyszący mu Alan Cassidy wyruszyli dopiero o 11, by uniknąć porannego zimna. Pierwszy odcinek łącznie z długim wyciągiem 8a+ puścił stosunkowo gładko. Wszystko, pozostało poprowadzić 12-metrowy dach o wycenie 8c, co nastąpiło po naprawdę wytężającej walce. Powyżej ściana nie nastręczyła już problemów i o godzinie 23 zespół stanął na wierzchołku Cima Ovest.

Wycena kolejnych wyciągów kształtuje się następująco: 3 wyciągi drogi Bauer-Rudolph 6b+, 6c+, 7a, następnie 3 wyciągi nowego wariantu 6c, 7b+, 8a+, odcinek wspólny z Pan Aroma, czyli pięć wyciągów o wycenie 8c, 6c+, 6c+, 5+, 6a i końcówka wspólna z Drogą Cassina. Poza jednym spitem na wyciągu za 7b+, całą pozostałą asekurację stanowią haki (lepsze i gorsze). Stanowiska na już istniejących drogach miały spity, na nowym wariancie także zostały one obite. Zdaniem Szkota do haków na drodze Bauer-Rudolph należy podejść z najwyższą ostrożnością z uwagi na ich bardzo zły stan.

Wilan
źródło: www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum