17 września 2014 10:04

Polskie Himalaje – przeszłość i przyszłość polskiego himalaizmu

Wróćmy jeszcze do 10. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Podczas Spotkań odbyło się spotkanie pod hasłem: 75-lecie polskiego himalaizmu. Wzięli w nim udział: Anna Czerwińska, Anna Okopińska, Krystyna Palmowska, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Wojciech Barański oraz Ryszard Gajewski. Niezawodnym prowadzącym był Piotr Pustelnik.

Od lewej: Anna Okopińska, Krystyna Palmowska, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Wojciech Barański (fot. Outdoor Magazyn)

Od lewej: Anna Okopińska, Krystyna Palmowska, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Wojciech Barański (fot. Outdoor Magazyn)

  • Polski himalaizm – przeszłość

75 lat temu Polacy zdobyli Nanda Devi East (7434 m). W kwietniu 1939 r. na wschodni szczyt Nanda Devi wyruszyli: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner oraz kierownik wyprawy – Adam Karpiński. 2 lipca 1939 r. o godzinie 17:30 dwójce z nich, Jakubowi Bujakowi i Januszowi Klarnerowi, udało się wejść na dziewiczy szczyt Nanda Devi East, wówczas szósty co do wysokości zdobyty przez człowieka. W trakcie dalszej części wyprawy, w drodze na Tirsuli, 18 lipca 1939 r. na założony na wysokości 6150 m. przez Bernadzikiewicza i Karpińskiego III obóz zeszła lawina, która pogrzebała obu himalaistów. Wypadek ten zdecydował o zakończeniu wyprawy. To właśnie tę wyprawę uznaje się za symboliczny początek polskiego himalaizmu.

A jakie były początki himalaistów uczestniczących w festiwalowym panelu? Anna Czerwińska zapragnęła znaleźć się w górach wysokich po prelekcji Andrzeja Zawady. Krzysztof Wielicki uciekał w góry z… uczelnianych wykładów. Ryszard Gajewski chciał być lepszy od swojego ojca, który też się wspinał – wraz z Maćkiem Berbeką od razu nastawili się na wspinanie zimowe. Nie sposób streścić ponad godzinnego panelu, przytoczmy więc kilka symptomatycznych głosów…




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum