10 września 2014 10:56

Marc-Andre Leclerc żywcuje w górach Brytyjskiej Kolumbii

30 sierpnia Marc-Andre Leclerc przeszedł free solo na Slesse Mountain w górach Brytyjskiej Kolumbii łańcuchówkę, w skład której wchodziły drogi East Pillar, Navigator Wall i Northeast Buttress. Łącznie 2100 m technicznego wspinania i 1050 m zejścia wspinaczkowym terenem.

Slesse Mountain z zaznaczonymi drogami połączonymi przez Leclerca w łańcuchówkę. „Navigator Wall” (czerwona), East Pillar (zielona) i “Northeast Buttress” (żółta). Niebieska linia oznacza drogę zejściową przez Southeast Buttress” (fot Marc-Andre Leclerc)

Slesse Mountain z zaznaczonymi drogami połączonymi przez Leclerca w łańcuchówkę. „Navigator Wall” (czerwona), East Pillar (zielona) i “Northeast Buttress” (żółta). Niebieska linia oznacza drogę zejściową przez Southeast Buttress” (fot Marc-Andre Leclerc)

Jako pierwszą Kanadyjczyk przeszedł East Pillar (ED1: 5.10c) w czasie dwóch godzin. Leclerc kontynuował wspinaczkę wzdłuż południowej grani i rozpoczął półtoragodzinne zejście przez Southeast Buttress o wycenie D+; 5.7, która doprowadziła go do podstawy kolejnej zaplanowanej drogi, czyli Navigator Wall (ED1: 5.10d).

Zdjęcie z przejścia „East Pillar” tydzień przed łańcuchówką (fot.  arch. Marc-Andre Leclerc)

Zdjęcie z przejścia „East Pillar” tydzień przed łańcuchówką (fot. arch. Marc-Andre Leclerc)

Navigator Wall ma reputację niezbyt przyjemnej wspinaczki z dużym nagromadzeniem kruszyzny. Droga jest ponadto bardzo eksponowana. Skłoniło to Leclerca do ostrożnego wspinania i sprawdzania każdego chwytu na licznych 5.10-kowych okapach w górnej części. Wierzchołek osiągnął po godzinie i 15 minutach wspinaczki i po raz drugi tego dnia rozpoczął zejście przez Southeast Buttress.

Zacięcie 5.10+  na „Navigator Wall” podczas jednego z wcześniejszych przejść tej drogi przez Leclerca (fot. arch. Marc-Andre Leclerc)

Zacięcie 5.10+ na „Navigator Wall” podczas jednego z wcześniejszych przejść tej drogi przez Leclerca (fot. arch. Marc-Andre Leclerc)

Około południa rozpoczął wspinaczkę na trzeciej drodze, wielokrotnie już przechodzonej przez niego Northeast Buttress (TD: 5.9). Biwakową półkę na drodze osiągnął już po 30 minutach wspinania, a wierzchołek po kolejnych 40. Podczas zejścia zorientował się, że ma szansę zejść z czasem poniżej 12 godzin. Końcowy odcinek zejścia bardziej przypominał bieg niż schodzenie i na dole Leclerc zameldował się o 16:24, dokładnie 12 godzin i 4 minuty od wyruszenia z tego samego miejsca.

Wilan
źródło: Alpinist
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum