12 września 2014 22:50

Klaudia Buczek wicemistrzynią świata! Złoto biorą Alina Gajdamakina i Daniło Bołdyriew

Wspaniale wystartowały nasze reprezentantki na Mistrzostwach Świata w  Gijón. Klaudia Buczek została wicemistrzynią świata, Aleksandra Rudzińska wywalczyła brązowy medal, a Edyta Ropek 4. miejsce. Mistrzostwa zdominował niesamowicie dysponowany Daniło Bołdyriew, który w finałowym biegu ustanowił nowy rekord świata z niesamowitym czasem 5.60! Ale świetnie biegał również Marcin Dzieński.

Do finałowej rozgrywki zakwalifikowały się aż cztery nasze reprezentantki: Aleksandra Rudzińska, Klaudia Buczek, Patrycja Chudziak i Edyta Ropek (która od kilku dni zmagała się z silnym zatruciem, konieczna była nawet wizyta w szpitalu). Dziewczyny biegały tak świetnie, że w finałowej czwórce znalazły się aż trzy Polki i była szansa na trzy medale… Takiego wyniku nie mieliśmy dotąd w historii Mistrzostw Świata.

Ostatecznie jednak najcenniejszy złoty kruszec, a co za tym idzie tytuł Mistrzyni Świata wywalczyła Rosjanka Alina Gajdamakina. Najpierw pokonała Edytę, a następnie w biegu o złoto była szybsza od świetnie dysponowanej Klaudii Buczek. Wielkie gratulacje dla naszej zawodniczki! Klaudia bardzo dobrze trafiła z formą na najważniejsze zawodu sezonu. Wszak w tym roku w swoim najlepszym pucharowym starcie wywalczyła 5. miejsce. Ale wielkie brawa należą się również pozostałym dziewczynom.

Damskie podium w Gijón: Klaudia Buczek (2), Alina Gajdamakina (1) i Ola Rudzińska (3)

7. BROŻEK Anna POL

Wśród panów barw polskich bronił jedynie Marcin Dzieński. Jednak w kwalifikacjach ten walczący świetnie w tym sezonie zawodnik, wywalczył dopiero 12. pozycję, która skazywała go na walkę z najszybszymi już w pierwszych rundach. Marcin świetnie pokonał pierwszą przeszkodę, czyli Qixin Zhonga – Chińczyka broniącego tytułu Mistrza Świata. Niestety w kolejnej rudzie Rambo uległ o 2/100 sekundy (!) Irańczykowi Rezie Alipourshena i ostatecznie zakończył Mistrzostwa na 5. miejscu. Można było mieć apetyt na medal, ale biorąc pod uwagę jak w tej chwili mocna jest męska czołówka, trzeba przyznać, że to bardzo dobry rezultat.

Rekordowy bieg Daniło Bołdyriewa:

Kolejne rundy, a w zasadzie całe mistrzostwa to koncert jednego aktora. Ukrainiec Daniło Bołdyriew był w takiej dyspozycji, że reszta zawodników stanowiła jedynie tło dla jego wyczynów. Wystarczy powiedzieć, że w całych finałach jedynie Stanisław Kokorin, walcząc o złoto właśnie z Ukraińcem, zdołał zejść poniżej 6 sekund (5.92). Ale żeby pokonać Ukraińca musiałby pobić rekord świata, wszak Daniło w swoim najlepszym biegu, osiągnął niesamowity czas 5.60 (poprzedni rekord wynosił 5.72).

Męskie podium Mistrzostw Świata 2014: Stanisław Kokorin (2), Daniło Bołdyriew (1), Reza Alipourshena (3)

Wyniki panowie:

1. BOŁDYRIEW Daniło UKR
  2. KOKORIN Stanisław RUS
  3. ALIPOURSHENA Reza IRI
  4. WAJCZEKOWSKI Jewgienij RUS
  5. DZIEŃSKI Marcin POL

Całość rywalizacji możecie zobaczyć tutaj.

Jutro dalszy ciąg mistrzowskich zmagań, do półfinałowej walki przystąpią od godz. 10.30 specjaliści od prowadzenia – wyniki i relacja na specjalnej stronie wspinanie.pl poświęconej Mistrzostwom Świata.