10 września 2014 15:09

Film „Cerro Torre – Szanse kuli śnieżnej w piekle” nagrodzony Grand Prix 10. Spotkań z Filmem Górskim

Podczas 10. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem odbył się Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego. W ramach konkursu można było obejrzeć 25 filmów z Polski i zagranicy, które ubiegały się o nagrodę Grand Prix.

Jury 10. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem (fot. wspinane.pl)

Jury 10. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem (fot. wspinane.pl)

Jury w składzie: Michał Bukojemski, Augusto Golin, Krzysztof Kokoryn, Mirella Kurkowska i Piotr Pustelnik postanowiło nagrodzić następujące filmy:

Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim (Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł) dla filmu „Cerro Torre – Szanse kuli śnieżnej w piekle” – jest to niezwykła opowieść o zmaganiach z samym sobą, pogodą oraz przeciwnościami losu na górze, która w powszechnej opinii uchodzi za kwintesencję alpinizmu. Jury doceniło w tym filmie przede wszystkim warsztat filmowy, w tym sposób narracji, konstrukcję dzieła oraz wyjątkowe zdjęcia.

Kadr z filmu "Cerro Torre" (fot. Corey Rich / Red Bull Content Pool)

Kadr z filmu „Cerro Torre” (fot. Corey Rich / Red Bull Content Pool)

Magdalena Ziaja prezentuje statuetkę Grand Prix dla filmu "Cerro Torre..." (fot. wspinanie.pl)

Magdalena Ziaja prezentuje statuetkę Grand Prix dla filmu „Cerro Torre…” (fot. wspinanie.pl)

Nagroda Naczelnika TOPR (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł) dla filmu „Chiński jam session” za dalekie od tradycyjnego podejście do wspinaczki wielkościanowej. Cele jakie stawiają przed sobą bohaterowie filmu są zdaniem jury warte szerszego propagowania. Dla bohaterów filmu ważniejsza jest radość, jaką niesie ze sobą wspinanie, a nie sam cel.

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski w towarzystwie córki uzasadnia przyznanie nagrody filmowej (fot. wspinanie.pl)

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski w towarzystwie córki uzasadnia przyznanie nagrody filmowej (fot. wspinanie.pl)

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł) dla filmu „Lhamo – dziecko Himalajów” najlepiej obrazującego więź człowieka z przyrodą w jej jeszcze pierwotnej formie. Jury doceniło filmowy chwyt formalny, który ukazuje syntezę czasu i życia tybetańskiej społeczności widzianej oczami małej, dorastającej dziewczynki. Obraz ten w niezwykły sposób pokazuje przywiązanie bohaterki do ziemi, tradycji oraz kultury, z której wyrosła.

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł) dla filmu „Distilled” – jury doceniło sposób w jaki autor filmu pokazał transformację życia głównego bohatera, która dokonuje się dzięki górom.

Jerzy Porębski odbiera nagrodę specjalną jury za film "Zakopiańczycy" (fot. wspinanie.pl)

Jerzy Porębski odbiera nagrodę specjalną jury za film „Zakopiańczycy” (fot. wspinanie.pl)

Nagroda Specjalna 10. SZFG (nagroda rzeczowa ufundowana przez Himal Sport) dla filmu „Zakopiańczycy” – jury doceniło znaczenie osiągnięć zakopiańskich alpinistów oraz ich rolę w historii polskiego alpinizmu przedstawioną w tym filmie.

Nagroda Jury Młodzieżowego: „Erebus. Spóźniona operacja”.

Nagroda Publiczności: „Ślady stóp na grani”.

Agnieszka Szymaszek

spotkania-z-filmem-gorskim-w-zakopanem

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum