12 sierpnia 2014 09:06

Pierwsze kobiece 8c(?) na Wyspach trafia do Emmy Twyford

10 sierpnia Emma Twyford powtórzyła Unjustified w Malham Cove (Yorkshire). Brytyjczycy dumnie ogłosili pierwsze kobiece 8c na Wyspach.* Przed Emmą rekord należał do Miny Leslie-Wujastyk, która poprowadziła dwa lata temu klasyk Raven Tor – drogę Mecca 8b+.

Emma Twyford na “Unjustified” podczas prób w 2012 roku (fot. Ray Wood)

Emma Twyford na “Unjustified” podczas prób w 2012 roku (fot. Ray Wood)

Jak dotąd najtrudniejszą sportową linią w kajeciku Twyford był Predator 8b w Malhalm Cove, zrobiony w sezonie 2011. W tym samym roku Emma zaczęła wstawiać się w Unjustified Tonny’ego Mitchella (1993). Później był jeszcze krótki epizod w 2012 roku i odpuszczenie drogi aż to teraz, kiedy Brytyjka poczuła wreszcie szansę na wpięcie do łańcucha.

Warto też dodać, że Twyford jest jednocześnie dopiero drugą Brytyjką, która sięgnęła po drogę (oryginalnie) cenioną na 8c. W tym roku świetnie znana Hazel Findley (notabene mistrzyni tradu) wspięła się na popularną Fish Eye Daili Ojedy w Olianie. Choć oczywiście, ze względu na specyfikę brytyjskiego wspinania, trudno porównywać te dwie drogi.

O czym myśli teraz Emma Twyford? Między innymi o przedłużeniu The Brute 8b, czyli The Beast 8c pomysłu Bena Bransby’ego w The Little Orme…

* W najnowszym topo droga figuruje jako 8b+.

Brunka
źródło: www.ukclimbing.com




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Emma-pierwsze brytyjskie 8c [10]
    W nowym przewodniku ponoc juz "tylko" 8b+ co nie zmienia…

    12-08-2014
    Apache