14 sierpnia 2014 09:29

19. Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju już we wrześniu

Już po raz dziewiętnasty w dniach 18-21 września odbędzie się Przegląd im. Andrzeja Zawady. Ale w tym roku będzie wyjątkowo: swoją obecność potwierdzili m.in. Kurt Diemberger (Austria), Karim Hayat (Pakistan), Alex Txikon (Hiszpania), Denis Urubko (Rosja) czy Rafał Sławiński (Kanada).

przeglad-filmow-gorskich-w-ladku-zdroju2014-plakat

Nie zabraknie także naszych ludzi gór, m.in. uczestników i zdobywców ostatnich wypraw na K2 i Broad Peak, Ryszarda Pawłowskiego, Adama Bieleckiego czy Andrzeja Paczkowskiego, wieloletniego Prezesa Polskiego Związku Alpinizmu i historyka. A to nie wszyscy zaproszeni goście!

Warsztaty jaskiniowe poprowadzi Renia Wcisło, redaktor naczelna „Taternika”, o podróżowaniu opowie Wojtek Grzesiok z KW Gliwice, w lądeckich skałkach podstawy autoratownictwa przybliży instruktor PZA Bogusław Kowalski, a o rowerowych wyzwaniach w górach świata przypomni Dominik Szmajda, jeden z pomysłodawców projektu Afryka Nowaka.

W Lądku odbędzie się także konkurs na górską książkę roku im. Wawrzyńca Żuławskiego, a w konkursie filmowym przyznane zostanie aż 11 nagród, w tym m.in. Grand Prix im. Artura Hajzera, Nagroda Publiczności, Najlepszy Film Wspinaczkowy czy Najlepszy Film Polski. Tak jak w poprzednich edycjach podczas Festiwalu rozegrany zostanie bieg Lądek Trail na 15 km dla wszystkich chętnych (w zeszłym roku z liczną reprezentacją naszych himalaistów), odbędzie się impreza integracyjna kończona już tradycyjnie o świcie a także liczne spotkania kameralne, wystawy i koncert! Dla dzieci powyżej 3 lat przygotujemy przeglądowe przedszkole, które bezpłatnie zapewni opiekę podczas trzech dni Festiwalu. Zapraszamy!

Najważniejsi goście:

Kurt Diemberger – austriacki himalaista, filmowiec. Pierwszy zdobywca Broad Peaka w 1957 roku i Dhaulagiri w 1960 roku, jeden z pionierów alpejskiego zdobywania szczytów w Himalajach. Od tragedii na K2, w którym zginęła jego ukochana, zajmuje się głównie filmowaniem.

Alex Txikon – świetny himalaista młodego pokolenia, partner Denisa Urubko i Adama Bieleckiego na wyprawie na Kanczendzongę, w ciągu 10 lat zdobył 11 ośmiotysięczników. Także paralotniarz i base jumper.

Rafał Sławiński – alpinista, wspinacz lodowy i mikstowy, laureat prestiżowego Złotego Czekana za zdobycie (wraz z Ianem Welstedem) dziewiczego wierzchołka K6 West.

Denis Urubko – już w zeszłym roku w Lądku zdobył serce publiczności… Pierwszy zimowy zdobywca Makalu i Gasherbruma II, aktualny rekordzista w zdobyciu szczytów Śnieżnej Pantery (zajęło mu to 42 dni), zdobywca Korony Himalajów.

Karim Hayat – pakistański wspinacz, przyjaciel polskich wypraw, właściciel agencji wspinaczkowej, uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe.

Więcej szczegółów na stronie www.FestiwalGorski.pl, gdzie można już kupić karnety na Przegląd.

Monika Strojny

Patronat nad Przeglądem objęło:

wspinanie.pl_120_33
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum