Wiatroszczelnie – test kurtek softshellowych

Columbia, Marmot, Rab i The North Face – softshelle tych marek testerzy Outdoor Magazynu wystawiali na najcięższe próby.

Przez ostatnie miesiące zespół testowy poddawał próbom cztery modele kurtek softshellowych: Sweet As marki Columbia (w wersji damskiej z kapturem i męskiej bez kaptura), Estes Hoody marki Marmot, Scimitar Jacket marki Rab oraz Apex Bionic Jacket marki The North Face. Każda z tych kurtek ma nieco inne przeznaczenie i cechy, ale łączy je wszystkie brak membrany.

Columbia Sportswear – Sweet As

Softshell Sweet As™ marki Columbia był testowany regularnie przez jesień, zimę i wczesną wiosną w biegu, jeździe na rowerze, chodzeniu po górach z plecakiem czy po prostu „na mieście”. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to kurtka, która sama w sobie zapewni nam ciepło w chłodny wieczór. Miłośnicy aktywnego trybu życia będą z niej jednak bardzo zadowoleni.

Columbia, softshell Sweet As

Columbia, softshell Sweet As

Na samym początku naszą uwagę zwrócił materiał (tkanina Omni-Shield): choć naprawdę cienki, to równie mocny i dość elastyczny. Podwójne szwy, mocne zamki, dwie spore kieszenie wyłożone z jednej strony przyjemną wyściółką, podobnie zresztą jak kołnierz od środka. Kieszenie nie współpracują z uprzężą czy pasem biodrowym plecaka – są zbyt nisko.

Zaletą tej kurtki jest jej pakowność

Zaletą tej kurtki jest jej pakowność

Jeśli chodzi o krój, to choć nie jest on techniczny, kurtka leży bardzo dobrze, niezależnie od tego, czy zakłada się ją na podkoszulkę, czy na dodatkową bluzę. Dzięki jeszcze cieńszemu i bardziej elastycznemu materiałowi użytemu po bokach, pod pachami i po wewnętrznej stronie rękawów – Sweet As przylega dobrze do ciała, ale nie opina go, zapewniając wygodę i swobodę ruchów.

Marmot – Estes Hoody

Kurtka Marmot Estes Hoody testowana była podczas wspinaczki zimowej i lodowej, górskich podejść pod ścianę, drytoolingu, biegania po lesie oraz podczas codziennego użytkowania w mieście.

Marmot, Estes Hoody

Marmot, Estes Hoody

Krój kurtki jest bardzo dobrze dopasowany, ale tylko na świetnie umięśnioną osobę. Góra skrojona była dla mnie idealnie (przy wzroście 175 cm i wspinaczkowej budowie ciała). Dużo gorzej przedstawia się sytuacja z dołem kurtki – dla manie model ten powinien być o jakieś 15 cm krótszy; niestety, można odnieść wrażenie, że jest też miejsce na lekki brzuch. Przy tym mniejszy rozmiar byłby dla mnie już za mały w klatce piersiowej. Nadmiar materiału z przodu „wychodzi” po pewnym czasie na uprząż.

Marmot2

Góra kurtki ma świetny krój, dół jest trochę za długi i za obszerny

Profilowane rękawy ze sprawdzonym systemem Marmota Angel-Wing Movement™ działają – kurtka nie podnosi się do góry podczas ruchów rąk.

Kaptur z daszkiem świetnie trzyma się na kasku, nie przesuwa się, zapewnia widoczność i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Bardzo sprawna regulacja w dwóch kierunkach. Z kapturem zintegrowany jest wysoki kołnierz, poprawiający termikę.

Rab – Scimitar Jacket

Scimitar Jacket marki Rab jest najbardziej technicznym modelem spośród testowanych przez nas kurtek. Sprawdzany był w różnych warunkach, podczas wspinania drytoolowego, zimowego i w lodzie (także przy halnym), wspinania klasycznego, jak i podczas standardowej turystyki górskiej.

Kurtka ma świetny krój, jest dopasowana do korpusu oraz w rękawach (tu także nie ma nadmiaru materiału, dzięki czemu o nic się nie zahacza). Skrojona jest na sportową sylwetkę dobrze zbudowanego (ale bez przesady) wspinacza (testowałem rozmiar S, przy wzroście 183 cm i 96 cm w klatce piersiowej). Nie krępuje ruchów, w czym pomaga także elastyczność materiału.

Rab, model Scimitar

Rab, model Scimitar

Kurtka zbudowana jest na bazie tkaniny Matrix DWS – elastycznego, wytrzymałego materiału softshellowego, pokrytego DWR. W różnych częściach kurtki zastosowano różne gramatury materiału – w korpusie 182/m2, zaś w miejscach wrażliwych na przetarcie (góra kaptura, ramiona i rękawy od zewnątrz do przedramion, boki na dole kurtki) 275/m2 – uważam to za dobry pomysł.

Scimitar bardzo dobrze współpracuje z różnymi warstwami, choć ze względu na przylegający krój raczej zbyt wiele pod niego nie zakładałem. Nie było też jednak takiej potrzeby. Moim najbardziej wszechstronnym wspinaczkowym zestawem były: bielizna termoaktywna, lekka kurtka wypełniona PrimaLoft i softshell – warstwy świetnie ze sobą współpracowały, miałem pełną swobodę ruchów, a zestaw ten miał także bardzo dobre właściwości termiczne, nawet podczas wspinaczki przy halnym na początku minionej zimy.

Kaptur dobrze współpracuje z kaskiem

Kaptur dobrze współpracuje z kaskiem

Co ważne, mankiety kurtki współpracują z wszelkim typem rękawic. Rękaw jest lekko rozszerzony przy nadgarstku, więc można go podwinąć do przedramienia. Mankiety zapinane na velcro dobrze chronią przed wiatrem.

Model ma dwie kieszenie boczne (powyżej uprzęży, więc można z nich korzystać także podczas wspinania, dodatkowo mają długie zamki) i jedną piersiową. Kieszenie od wewnątrz wykonane są z siateczki, więc mogą służyć także za wentylację. Zamki w kieszeniach i zamek główny (YKK) bardzo dobrze chodzą, nic się nie zacina. Główny dwubiegowy zamek od wewnątrz chroniony jest listwą, co poprawia wiatroszczelność kurtki.

The North Face – Apex Bionic Jacket

Do testów otrzymaliśmy Apex Bionic Jacket w kolorze zielonym, o żółtej, fleece’owej podszewce. Tkanina zewnętrzna jest miękka, a jej faktura zapewnia dobrą „współpracę” z hardshellem. Wewnętrzna część materiału to fleece, o stosunkowo dużej gramaturze. Materiał jest elastyczny, dzięki czemu kurtka nie krępuje ruchów i „nosi się” ją bardzo wygodnie.

The North Face, Apex Bionic Jacket

The North Face, Apex Bionic Jacket

Materiał Apex ClimateBlock powoduje, że mamy do czynienia z kurtką zapewniającą komfort termiczny przy aktywności w temperaturach do około -5°C. Materiał jest wytrzymały i łatwo się nie brudzi. Dzięki powłoce DWR wytrzymuje bez większych problemów mżawkę i lekki deszcz (choć trzeba pamiętać, że kurtka nie ma kaptura, przez co nie zapewnia dużego komfortu w deszczu).

Materiał przyzwoicie oddycha w umiarkowanych aktywnościach w chłodne dni (ok. 5°C) – wycieczka górska, rower, łatwe wspinanie. Dość szybko można się w tej kurtce spocić, gdy temperatury są wyższe. Grubość materiału powoduje, że dość często trzeba rozpinać otwory wentylacyjne pod pachami.

Mieszczą się pod nią warstwy docieplające

Mieszczą się pod nią warstwy docieplające

Mocnym atutem Apex Bionic Jacket jest jej wiatroszczelność. W zasadzie nie spotkałem się z sytuacją, w której silny wiatr powodowałbym utratę komfortu. Jedyny minus w tym zakresie związany jest z brakiem możliwości pełnej regulacji kołnierza – co daje się we znaki przy dużym wietrze. Mimo że kołnierz jest dość dobrze skrojony i dopasowany, to szyja zawsze pozostaje trochę odsłonięta. Potrzebne jest wtedy założenie chusty, aby zapewnić sobie pełne zabezpieczenie od wiatru.

Podsumowanie

Columbia, softshell Sweet As

Columbia, softshell Sweet As

Columbia Sportswear – Sweet As – model męski/model damski

  • Materiał: Omni-Shield: 100% poliester o podwójnym przerywanym splocie, 96% nylon/4% elastan Summiteer Lite

  • Charakterystyka: mankiety z wszytymi cienkimi gumkami ściągającymi, obustronna regulacja ściągacza na dole kurtki, wytrzymałe zamki YKK, 2 kieszenie boczne wyściełane z jednej strony miękkim materiałem, kołnierz wyściełany miękkim materiałem odpornym na wycieranie, na bokach elastyczny materiał zapewniający lepsze przyleganie do ciała

  • Rozmiar: M (męski)/S (damski)

  • Waga: 450 g/335 g

  • Cena detaliczna: 300−370 zł

  • Plusy: świetna kurtka dla aktywnych – cienka, wiatroodporna, wodoodporna na tyle, na ile potrzeba, dobrze oddychająca. Dopasowany krój, mocne zamki, kołnierz podszyty miękką tkaniną, regulacja dolnego ściągacza, cienkie gumki-ściągacze w mankietach/dobrze dopasowany kaptur, przyjemna wyściółka kieszeni, świetne kolory

  • Minusy: „damski” zamek (lamówka wokół mankietów szybko się zmechaciła)

Marmot, softshell Estes Hoody

Marmot, softshell Estes Hoody

Marmot – Estes Hoody

  • Materiał: Marmot M3 Softshell

  • Charakterystyka: mankiety zapinane na velcro, kaptur z daszkiem regulowany w dwóch płaszczyznach, kompatybilny z kaskiem, dół kurtki regulowany dwoma ściągaczami, 2 przednie wysoko umiejscowione kieszenie, 1 napoleońska, zamki YKK, dwubiegowy zamek główny

  • Rozmiar: M

  • Waga: 562 g

  • Cena detaliczna: 519 zł

  • Plusy: super regulowany i dopasowany kaptur, bardzo rozciągliwy i odporny na rozdarcia materiał, dobrze skrojona górna/barkowa cześć kurtki

  • Minusy: duża waga, rozmiar M skrojony na osobę o 15 cm wyższą od 175 cm, przez co zachodzi z przodu na uda, podwija się na nogach i podciąga na brzuchu; materiał dość szybko łapie zabrudzenia

Rab, model Scimitar

Rab, model Scimitar

Rab – Scimitar Jacket

  • Materiał: Matrix DWS (dwie gramatury, w korpusie 182/m2, zaś w miejscach wrażliwych na przetarcie 275/m2)

  • Charakterystyka: krój dopasowany, techniczny, 2 kieszenie boczne, 1 piersiowa, regulowany kaptur kompatybilny z kaskiem (z klipsem do rolowania), mankiety regulowane na velcro, regulacja dołu kurtki, dwubiegowy zamek główny z wewnętrzną patką, zamki YKK

  • Rozmiar: S

  • Waga: 538 g

  • Cena detaliczna: od 600 do 700 zł

  • Plusy: świetny krój korpusu i rękawów, bardzo dobry i wytrzymały materiał, nie łapie brudu

  • Minusy: waga

The North Face, Apex Bionic Jacket

The North Face, Apex Bionic Jacket

The North Face – Apex Bionic Jacket

  • Materiał: TNF Apex ClimateBlock (351 g/m2 polyester)

  • Charakterystyka: 3 kieszenie, 1 napoleońska, 2 boczne, zamki YKK, dwa ściągacze na dole kurtki, mankiety regulowane na velcro, wentylacja pod ramionami

  • Rozmiar: M

  • Waga: 566 g

  • Cena detaliczna: 599 zł

  • Plusy: uniwersalny krój i design, duża funkcjonalność z zastosowaniem do większości zimowych i jesiennych aktywności outdoorowych, wysoka wiatroszczelność

  • Minusy: dość duża waga, brak ściągacza przy kołnierzu (obniżenie komfortu „antywiatrowego”), nadmiar materiału na przodzie kurtki (brzuchu)

Pełne opisy testerów, punktacja i założenia testu znajdują się na stronie outdoormagazyn.pl.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum