16 lipca 2014 10:53

Cédric Lachat na słynnej “Orbayu” (8c, 510 m)

Planem nr 1 na najbliższe tygodnie Cédrica Lachata i Niny Caprez było przejście Orbayu (8c, 510 m) na zachodniej ścianie Naranjo de Bulnes w Picos de Europa (Hiszpania). 9 lipca pierwszą część planu zrealizował Cédric, robiąc trzecie powtórzenie słynnej wielowyciągówki.

Cédric na 2. wyciągu (8a) "Orbayu" (fot. Sam Bié)

Cédric na 2. wyciągu (8a) “Orbayu” (fot. Sam Bié)

Pierwszego klasycznego przejścia 13-wyciągowej Orbayu dokonali w 2009 roku bracia Iker i Eneko Pou, anonsując powstanie jednej z najtrudniejszych wielowyciągowych dróg świata. Baskowie wycenili kluczowy, piąty odcinek na 8c+/9a.

Całość jest kombinacją istniejących dróg i nowego terenu. Nowe są pierwsze cztery wyciągi, po czym droga łączy się z Mediterrano Route (Gallego/Ortiz 1980, 550 m, A3 6a), biegnie z nią przez kolejne 6 wyciągów, aby wyjść ze ściany 3 wyciągami klasyka Naranjo Rabada-Navarro (Rabada/Navarro 1962, 700 m wspinania, 6b).

W sierpniu 2011 roku Orbayu powtórzyli najpierw Nico Favresse, a kilka dni po nim Adam Pustelnik. Dość istotnej korekty doczekał się kluczowy wyciąg, który panowie odczuli jako łatwiejszy – „8b+ lub maksymalnie 8c dla niskich”. Jednocześnie podkreślali jednak znakomitą jakość i piękno wspinaczki.

Nico Favresse i Adam Pustelnik na Orbayu:

Cédric Lachat podkreśla z kolei, jak wymagająca jest droga braci Pou. Zdaniem Szwajcara preferuje wspinaczy z dużym doświadczeniem i umiejętnością poruszania się w tego typu terenie (asekuracja na drodze to mieszanka kości, mechaników, haków i spitów). Jakikolwiek błąd czy założenie przelotu w złym miejscu grozi długimi, nawet 20-metrowymi lotami.

Szwajcar na kluczowym, 5. wyciągu (8c) "Orbayu" (fot. Sam Bié)

Szwajcar na kluczowym, 5. wyciągu (8c) “Orbayu” (fot. Sam Bié)

Lachat zostaje w Hiszpanii. Orbayu chce poprowadzić jeszcze jego partnerka Nina Caprez. W trakcie realizacji jest też zapowiadany film, za kamerą stoi Julien Nadiras, fotografuje Sam Bié.

Brunka
źródło: www.cedric-lachat.com, www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum