14 lipca 2014 10:42

Błyskawiczne przejście „Biographie” 9a+. W roli głównej Alexander Megos

Alexander Megos znów pokazał, że obok Adama Ondry jest obecnie najskuteczniejszym skalnym wspinaczem. Na przejście jednej z najsłynniejszych sportowych dróg świata – Biographie 9a+ w Céüse, potrzebował jednego dnia i zaledwie trzech prób.

Alexander Megos (fot. Ricky Felderer / The North Face)

Alexander Megos (fot. Ricky Felderer / The North Face)

Megos zrobił dopiero ósme powtórzenie Biographie. Półtora miesiąca temu do łańcucha wpinał się Jonathan Siegrist. Dla porównania Amerykanin poprowadził drogę po miesiącach przygotować i specjalnego treningu, a przecież jest znakomitym wspinaczem, z wieloma bardzo trudnymi drogami na koncie. To tylko pokazuje, jakimi możliwościami dysponuje młody Niemiec…

A jak szybki jest Alexander Megos? Kilka przykładów z brzegu: pierwszy w historii onsajt na drodze 9a –Estado Critico (Siurana 2013), La Rambla 9a+ w 2. próbie (Siurana 2013, do flasha zabrakło dosłownie dwóch ruchów), pokonanie słynnej Action Directe w zaledwie dwie godziny (Frankenjura 2014, tych błyskawicznych przejść na Franken było zresztą więcej).

***

Lista pogromców Biographie: Chris Sharma (pierwsze przejście, 2001), Sylvain Millet (pierwsze powtórzenie), Patxi Usobiaga, Dave Graham, Ethan Pringle, Ramonet, Enzo Oddo, Jonathan Siegrist, Alexander Megos.

Brunka
źródło: FB, www.planemountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Jednak Action nie taki lajt :) [1]
    Ciekawe w jakim czasie były rozłożone te 3 próby. Ale…

    15-07-2014
    radko