20 czerwca 2014 09:57

Nowa droga na Ziemi Baffina – “New Dog Old Tricks” (VI 5.11 C3+)

Amerykanin Mike Libecki i Szwed Jonas Haag poprowadzili w maju br. nową drogę New Dog Old Tricks (VI 5.11 C3+) na Lurking Tower na Ziemi Baffina.

Jonas Haag i Mike Libecki celebrują sukces na Lurking Tower - po prawej z wrysowaną linią drogi (fot. Mike Libecki)

Jonas Haag i Mike Libecki celebrują sukces na Lurking Tower – po prawej z wrysowaną linią drogi (fot. Mike Libecki)

Dla Libeckiego była to już szósta wyprawa na Ziemię Baffina, dla Haaga była to nie tylko pierwsza wizyta na wyspie, ale i pierwsza wspinaczka spod znaku big-wall. Decyzję o dołączeniu do Amerykanina podjął zaledwie dwa tygodnie przed wylotem pod wpływem opowieści Libeckiego o wspinaniu na Baffinie.

Po dostaniu się na skuterach śnieżnych do Sam Ford Fjord, Mike i Jonas wybrali na wspinaczkę niezdobyty filar na Lurking Tower – ściany znajdującej się na wprost Citadel Wall (Libecki wytyczył na niej w 1998 roku nową drogę wraz z Joshem Hellingiem i Russem Mitrovichem). Jak wspomina Libecki, „celem było udanie się do Sam Ford Fjord i znalezienie najlepszej linii do wspinaczki”. Efektem ich 13 dniowej wspinaczki było powstanie 17-wyciągowej New Dog Old Tricks (VI 5.11 C3+).

Jonas Haag podczas wspinaczki na „New Dog Old Tricks” (fot. Mike Libecki)

Jonas Haag podczas wspinaczki na „New Dog Old Tricks” (fot. Mike Libecki)

Libecki prowadził i ciągnął wory na każdym wyciągu, podczas gdy Haag uczył się bigwallowych niuansów wspinania na drugiego i czyszczenia wyciągu ze sprzętu. Połowa drogi wiodła rysami w pięknym złotym granicie, ale wspinacze mieli też do czynienia z odcinkami z dużą kruszyzną. Na jednym z takich odcinków w rękach Libeckiego została duża skalna płetwa, która przycisnęła go w zacięciu, zanim zdołał ją odrzucić, na szczęście bez konsekwencji dla znajdującego się poniżej partnera.

Zespół wspinał się w stylu oblężniczym, a sam atak szczytowy z najwyższego obozu w ścianie trwał 35 godzin. Co warto podkreślić, przejście odbyło się bez użycia młotków – nie osadzono spitów i haków.

Wilan
źródło: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum