28 czerwca 2014 23:01

Noguchi i Gelmanow zwyciężają w Laval. Puchar Świata 2014 w boulderingu zakończony

W ostatniej edycji Pucharu Świata w boulderingu rozegranej w Laval we Francji w pięknym stylu zwyciężyli Japonka Akiyo Noguchi i Rosjanin Rustam Gelmanow. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2014, w którym w tym roku boulderowcy walczyli 8 razy, najskuteczniejsi okazali się Akiyo Noguchi i Niemiec Jan Hojer.

Zwycięzcy, Akiyo Noguchi i Rustam Gelmanow  w akcji na pierwszym problemie

Zwycięzcy, Akiyo Noguchi i Rustam Gelmanow w akcji na pierwszym problemie

Finał w Laval został rozegrany na efektownych wizualnie ścianach, na których routesetterzy ułożyli niezwykle ciekawe, różnorodne i wymagające bouldery. Zdecydowanie najlepiej wspinał się dzisiaj Rustam Gelmanow, styl w jakim z kolejnymi problemami rozprawiał się Rosjanin musiał budzić podziw. Jako jedyny pokonał wszystkie cztery finałowe zagadki i aż dwie od pierwszej przystawki.

Zdecydowanie gorzej szło we Francji Janowi Hojerowi. Być może zabrakło motywacji, gdy po niespodziewanym odpadnięciu w kwalifikacjach jego głównego rywala do zwycięstwa w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata, Rosjanina Dmitrija Szarafutdinowa, Niemiec  mógł już wczoraj cieszyć się tytułem najlepszego boulderowca w 2014 roku.

Świetnie za to spisali się reprezentanci gospodarzy. Do finału dostało się aż czterech Francuzów. Wywalczyli oni srebro i brąz –  Guillaume Glairon Mondet i Jeremy Bonder.

Trzeba dodać, że bardzo dobrze wystartował w tych zawodach Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Mechanior po raz kolejny zakwalifikował się do półfinału i w nim wywalczył 13. pozycję. W końcowej klasyfikacji Pucharu nasz najlepszy zawodnik uplasował się na 15. miejscu.

8. PIETRZAK PAWEŁ

Podwójnych emocji związanych z walką o końcowe zwycięstwo w Pucharze, których zabrakło w rywalizacji męskiej, dostarczyły panie. Tutaj walczyły o nie bezpośrednio Japonka Akiyo Noguchi i Brytyjka Shauna Coxsey – dzieliła je różnica zaledwie 9 punktów. Wydaje się, że presji nie podołała Coxsey. Wspinała się niepewnie, tracąc kolejne próby. Japonka nie popełniła tego błędu i wygrała na próby 4 do 10. Drugie miejsce wywalczyła jej rodaczka, młodziutka (17 lat) Miho Nonaka, a na trzecim miejscu znalazła się Niemka Juliane Wurm.