11 maja 2014 20:27

Shauna Coxsey i Jan Hojer zwyciężają w Grindelwald. Świetnie startuje Mechanior!

W rozegranych dzisiaj finałach trzeciej edycji Pucharu Świata w boulderingu w Grindelwald triumfowali Brytyjka Shauna Coxsey i Niemiec Jan Hojer. Świetnie w zawodach wystartował nasz zawodnik. Andrzej Mecherzyński-Wiktor przedostał się do półfinałów, gdzie wywalczył 9. miejsce.

Routesetterzy (m.in. Marcin Wszołek) ułożyli finalistom strzały, biegi po paczkach i inne niespodzianki, czyli mnóstwo dynamicznego i intrygującego wspinania. W efekcie mieliśmy okazję oglądać niezwykle efektowne i emocjonujące zawody.

Shauna Coxsey wykorzystała swoją szansę i pokonując ostatni problem sięgnęła w Grindelwald po pierwsze w życiu zwycięstwo w Pucharze Świata

Wśród pań był to pojedynek utytułowanej Austriaczki Anna Stöhr z Brytyjką Shauną Coxsey walczącą o swoje pierwsze w życiu zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Obie zawodniczki pokonały w finale wszystkie problemy i o kolejności na pudle zadecydowała liczba prób. Shauna potrzebowała ich jedynie o dwie mniej! Trzecią pozycję z trzema zaliczonymi problemami zajęła Niemka Juliane Wurm.

W rywalizacji pań wzięła udział także nasza zawodniczka Małgorzata Rudzińska, która na 62. startujące zawodniczki zajęła 43. miejsce.

Jan Hojer na przybloczku dla publiczności na ostatnim problemie

W rywalizacji męskiej routesetterzy postanowili zostać po bezpieczniej stronie i nie dali panom możliwości osiągnięcia topu na wszystkich problemach. Po pierwszym boulderze na czoło wyszedł Japończyk Rei Sugimoto, który jako jedyny uporał się  z problemem zaczynającym się od dynamicznego skoku. Później sytuacja wróciła do normy, tzn. rozgrywka o miejsce na podium toczyła się w efekcie pomiędzy trzema zawodnikami. Przewagę wypracowaną na dwóch kolejnych boulderach oraz kancik nieoklejony przez routesetterów w 100% wykorzystał Jan Hojer. Młody Niemiec pokonał dobrze wspinającego się Dmitrija Szarafutdinowa i czekającego na powrót formy sprzed lat Kiliana Fischhubera.

Świetnie wystartował w zawodach  w Szwajcarii Andrzej Mecherzyński-Wiktor. W eliminacjach pokonał wszystkie 5 problemów a w półfinale zaliczył 2 topy i 4 bonusy, dzięki którym wywalczył  9. miejsce. Mechanior lepiej startował jedynie 10 lat temu w Erlangen, gdzie w swoim seniorskim debiucie (!) wywalczył 6. miejsce. Pozostali nasi reprezentanci niestety nie startowali aż tak dobrze. Kuba Główka przebył 4 problemy w 15 próbach, co dało mu 41. pozycję. Kuba Jodłowski potrzebował na pokonanie 4 problemów 21 prób i wywalczył 49. miejsce. Piotrek Bunsch, który tydzień temu w Baku startował dobrze, tym razem zdołał przebyć tylko jeden problem i uplasował się na 53. miejscu.