11 maja 2014 20:27

Shauna Coxsey i Jan Hojer zwyciężają w Grindelwald. Świetnie startuje Mechanior!

W rozegranych dzisiaj finałach trzeciej edycji Pucharu Świata w boulderingu w Grindelwald triumfowali Brytyjka Shauna Coxsey i Niemiec Jan Hojer. Świetnie w zawodach wystartował nasz zawodnik. Andrzej Mecherzyński-Wiktor przedostał się do półfinałów, gdzie wywalczył 9. miejsce.

Routesetterzy (m.in. Marcin Wszołek) ułożyli finalistom strzały, biegi po paczkach i inne niespodzianki, czyli mnóstwo dynamicznego i intrygującego wspinania. W efekcie mieliśmy okazję oglądać niezwykle efektowne i emocjonujące zawody.

Shauna Coxsey wykorzystała swoją szansę i pokonując ostatni problem sięgnęła w Grindelwald po pierwsze w życiu zwycięstwo w Pucharze Świata

Shauna Coxsey wykorzystała swoją szansę i pokonując ostatni problem sięgnęła w Grindelwald po pierwsze w życiu zwycięstwo w Pucharze Świata

Wśród pań był to pojedynek utytułowanej Austriaczki Anna Stöhr z Brytyjką Shauną Coxsey walczącą o swoje pierwsze w życiu zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Obie zawodniczki pokonały w finale wszystkie problemy i o kolejności na pudle zadecydowała liczba prób. Shauna potrzebowała ich jedynie o dwie mniej! Trzecią pozycję z trzema zaliczonymi problemami zajęła Niemka Juliane Wurm.

W rywalizacji pań wzięła udział także nasza zawodniczka Małgorzata Rudzińska, która na 62. startujące zawodniczki zajęła 43. miejsce.

Damskie podium w Grindelwald 2014

Damskie podium w Grindelwald

Wyniki panie:

 1. COXSEY Shauna GBR 4t10 4b10
 2. STÖHR Anna AUT 4t12 4b8
 3. WURM Juliane GER 3t11 3b7
 4. NOGUCHI Akiyo JPN 2t3 2b3
 5. PUCCIO Alex USA 1t3 3b6 2t4
 6. STOTZ Rebekka SUI 0t 0b
 7. RUDZIŃSKA Małgorzata POL
Jan Hojer na przybloczku dla publiczności na ostatnim problemie

Jan Hojer na przybloczku dla publiczności na ostatnim problemie

W rywalizacji męskiej routesetterzy postanowili zostać po bezpieczniej stronie i nie dali panom możliwości osiągnięcia topu na wszystkich problemach. Po pierwszym boulderze na czoło wyszedł Japończyk Rei Sugimoto, który jako jedyny uporał się  z problemem zaczynającym się od dynamicznego skoku. Później sytuacja wróciła do normy, tzn. rozgrywka o miejsce na podium toczyła się w efekcie pomiędzy trzema zawodnikami. Przewagę wypracowaną na dwóch kolejnych boulderach oraz kancik nieoklejony przez routesetterów w 100% wykorzystał Jan Hojer. Młody Niemiec pokonał dobrze wspinającego się Dmitrija Szarafutdinowa i czekającego na powrót formy sprzed lat Kiliana Fischhubera.

Świetnie wystartował w zawodach  w Szwajcarii Andrzej Mecherzyński-Wiktor. W eliminacjach pokonał wszystkie 5 problemów a w półfinale zaliczył 2 topy i 4 bonusy, dzięki którym wywalczył  9. miejsce. Mechanior lepiej startował jedynie 10 lat temu w Erlangen, gdzie w swoim seniorskim debiucie (!) wywalczył 6. miejsce. Pozostali nasi reprezentanci niestety nie startowali aż tak dobrze. Kuba Główka przebył 4 problemy w 15 próbach, co dało mu 41. pozycję. Kuba Jodłowski potrzebował na pokonanie 4 problemów 21 prób i wywalczył 49. miejsce. Piotrek Bunsch, który tydzień temu w Baku startował dobrze, tym razem zdołał przebyć tylko jeden problem i uplasował się na 53. miejscu.

Męskie podium w Grindelwald 2014

Męskie podium w Grindelwald 2014

Wyniki panowie:

 1. HOJER Jan GER 3t7 3b7
 2. SZARAFUTDINOW Dmitrij RUS 3t10 4b14
 3. FISCHHUBER Kilian AUT 2t7 2b7
 4. SUGIMOTO Rei JPN 2t23 3b22
 5. HORI Tsukuru JPN 0t 2b11
 6. KRUDER Jernej SLO
 7. MECHERZYŃSKI- WIKTOR Andrzej POL
 8. GŁÓWKA Jakub POL
 9. JODŁOWSKI Jakub POL
 10. BUNSCH Piotr POL

Całe nagranie z finałów oraz pełne wyniki znajdziecie na specjalnej stronie na wspinanie.pl.

Kolejne zawody Pucharu Świata zostaną rozegrane już za tydzień w Innsbrucku.

Mysza
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  PS bouldering [9]
  Brawo Andrzej! BTW Do napierdalanki slownej o byle gowno chetnych…

  11-05-2014
  Apache

  Naprawdę? [1]
  Monika Rudzińska? Bez jaj. A Mechanior w półfinale miał trochę…

  11-05-2014
  michal.b