22 maja 2014 09:03

Sezon wiosenny w Himalajach na ukończeniu – nadszedł czas na wejścia szczytowe

Ostatni tydzień przyniósł ataki szczytowe na ośmiotysięczniki w całym łańcuchu Himalajów Nepalskich, od Kanczendzongi na wschodzie, do Dhaulagiri na zachodzie.

  • Kanczendzonga (8586 m)

Na północnej flance tego szczytu sprawa wydawała się rozstrzygnięta. Na wierzchołku w dniu 19 maja stanął tylko Denis Urubko. Jednak pozostali uczestnicy wyprawy, w tym nasz Adam Bielecki, mają jeszcze jakieś szanse na ponowienie szturmu i Adam to zapowiada. Nie będzie raczej samodzielnej nowej drogi na północnej ścianie, na razie powstał „tylko” 700-metrowy wariant do Drogi Brytyjskiej.

19 maja 2014. Denis Urubko na szczycie Kanczendzongi (fot. Denis Urubko)

19 maja 2014. Denis Urubko na szczycie Kanczendzongi (fot. Denis Urubko)

Po południowej stronie Kanczendzongi, oprócz 75-letniego Carlosa Sorii, wierzchołek w dniu 18 maja osiągnęło czterech Szerpów i kilku alpinistów z Europy – włoskie małżeństwo Nives Meroi i Romano Benet, Włoch Marco Camandona, Hiszpanie Jorge Egocheaga i Martín Ramos Garcia oraz Fin Samuli Mansikka. Ten ostatni nie wspomagał się tlenem z butli. Dla Egocheagi był to trzynasty ośmiotysięcznik, dla Garcii dziewiąty, a dla Mansikki ósmy.

  • Makalu (8485 m)

W sobotę 17 maja na wierzchołek weszli, nie korzystając z dodatkowego tlenu, Południowoafrykańczyk Mike Horn, Szwajcar Fred Roux oraz Niemiec Florian Hubschenberger. W dzień po tej trójce na szczyt weszła większa grupa alpinistów, m.in. Francuz Philippe Gatta z Szerpą Pasangiem Gombu, Kanadyjczycy Monique Richard i Al Hancock, Serb Dragan Celikovic i Norweg Arvid Lennard Lahit. W sumie, w okresie 17-19 maja wierzchołek Makalu osiągnęło 18 osób.

Nie powiodła się natomiast próba zespołu indyjskiego w składzie: Ashish Mane, Debashish, Anand Mali i Arjun Vajpai. Dla 21-letniego Vajpai była to już druga nieudana próba wejścia na Makalu. Rok wcześniej wycofał się z wysokości 8200 m, tym razem do wierzchołka zabrakło 150 m. Jako przyczynę porażki Hindusi podają wyczerpanie i brak lin poręczowych. Vajpai ma za sobą wejście na Everest w wieku 16 lat, jest również najmłodszym zdobywcą Lhotse i Manaslu, w wieku odpowiednio 17 i 18 lat.

Z ataku szczytowego zrezygnowali natomiast Hiszpanie Ferran Latorre i Javier Camacho. Zamierzają poczekać na swoją szansę do następnego weekendu (24-25 maja).

  • Everest (8848 m)

Ciągle brak jest sukcesów na najwyższym szczycie świata. Silne wiatry i ogólnie marna pogoda opóźniły pracę przy poręczowaniu drogi na północnej flance. Sytuacja może ulec zmianie w tym tygodniu. Droga jest już zaporęczowana, a alpiniści (jest ich ok. 100) wciąż czekają na najbardziej dogodny moment do zaatakowania szczytu.

Baza wysunięta po pn. stronie Everestu (fot. Ryszard Pawłowski)

Baza wysunięta po pn. stronie Everestu (fot. Ryszard Pawłowski)

Ryszard Pawłowski donosi, że właśnie jego grupa rozpoczyna atak szczytowy:

Zaczęło się! Dzisiaj (21 bm. – przyp. red.) z Krystianem śpimy na Przełęczy Północnej. Jutro 7600 m, 23 maja – obóz III na wysokości 8300, a 24 maja planujemy zdobyć szczyt. Pogoda zapowiada się dobrze, więc trzymajcie kciuki.

Początkowo były sprzeczne wiadomości o sytuacji na nepalskiej stronie Everestu. Długo nie wiadomo było, co się dzieje z dwiema działającym tam paniami. Ostatnie doniesienia mówią, że Amerykanka Cleo Weidlich, zamierzająca atakować Lhotse, była w obozie III wraz dwoma Szerpami i ma nadzieję atakować szczyt pod koniec tego tygodnia.

Natomiast zamierzająca wejść na Everest Chinka Wang Jing była wczoraj w obozie II wraz z zespołem 7 Szerpów. Stale dostarczane było zaopatrzenie i doliczono się 19 lotów helikopterowych do Kotła Zachodniego. Celem chińskiej alpinistki jest pobicie rekordu w zdobywaniu eksploracyjnego „Wielkiego Szlema”, polegającego na zdobyciu Korony Ziemi i obydwu biegunów.

  • Cho Oyu (8201 m)

W sobotę 17 maja przy pięknej pogodzie wielu alpinistów z zespołu SummitClimb osiągnęło wierzchołek Cho Oyu. Podobnie skuteczny okazał się atak szczytowy zespołu prowadzonego przez braci Benegas. Na szczycie stanęli: Willie Benegas, Matt i Mike Moniz (ojciec i syn), Jim Walkley, Charles Mace i Gray Watkins. Tego samego dnia na szczyt Cho Oyu weszła piątka Szerpów: Nima Kanchha, Ang Furba, Kami Tshering, Pemba Tshering i Phurita. 18 maja powiodło się również wejście szóstce Rosjan: Anna Frankiewicz, Anna Cwietowa, Paweł Cwietow, Jurij Krugłow, Michaił Wołkow i Nikołaj Siniuszyn.

Ekipa braci Benegas na szczycie Cho Oyu (fot. explorersweb)

Ekipa braci Benegas na szczycie Cho Oyu (fot. explorersweb)

  • Dhaulagiri (8167 m)

W ostatni weekend doliczono się 10 wejść szczytowych. Wyprawa agencji Seven Summit Treks wprowadziła na wierzchołek w dniu 18 maja pięciu uczestników-klientów: Luo Jing i Zhu Gang (Chiny), Rimac Trejo Victor (Peru) oraz Nirmal Purja i Krishna Thapa Magar (Nepal). Ponadto wierzchołek Dhaulagiri po raz drugi odwiedził szerpański zdobywca Korony Himalajów Chhang Dawa oraz jego czterej koledzy: Lhakpa, Chheji Norbu, Pemba i Mingma Dorjee.

Janusz Kurczab
źródło:altitudepakistan.blogspot.com, theadventureblog.blogspot.com, informacja własna




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum