Ondra spektakularnie w grocie Baltzola – „Il Domani” 9a OS

Od dłuższego czasu Adam Ondra polował na kolejną 9a OS. Plan udało się zrealizować w grocie Baltzola, gdzie Czech po mistrzowsku rozprawił się z drogą Il Domani. O tym, jak spektakularnie wyglądało prowadzenie Ondry, mówi sam Patxi Usobiaga, który był świadkiem całego zdarzenia. Bask skomentował – „najbardziej niesamowite przejście, jakie kiedykolwiek widziałem”.

Adam Ondra na "Il Diomani" 9a OS, Baltzola (fot. Patxi Usobiaga)

Adam Ondra na „Il Domani” 9a OS, Baltzola (fot. Patxi Usobiaga)

Il Domani to zresztą dzieło samego Usobiagi, notabene również mistrza onsajtu (do niego należy pierwsze 8c+ OS na świecie – Bizi Euskaraz w Etxauri). Bask przeszedł niezwykle wytężającą linię, liczącą jakieś 70 przechwytów, w marcu 2003 roku (sam pomysł na drogę i obicie to zasługa jego i Mikela Maeso). Pierwsze powtórzenie padło dopiero siedem lat później za sprawą Ikera Pou.

Il Domani na filmie – wspina się Iban Larrion:

Il Domani to druga 9a bez znajomości na koncie Adama Ondry. Pierwsza była La Cabane au Canada w szwajcarskim rejonie Rawyl, zrobiona latem ubiegłego roku. Już po przejściu La Cabane, Czech mówił, że będzie chciał konsekwentnie powiększać swój dorobek 9a OS. Co prawda, trudno się spodziewać, że teraz takie drogi będą padały seriami – jak choćby 8c+ OS, których Czech uzbierał już 14[!] – niemniej można się spodziewać, że kolejna 9a onsajtem to całkiem bliska perspektywa…

Brunka
źródło: www.8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum