2 maja 2014 08:46

Nalle Hukkataival rusza z ziemi na “Bügeleisen” i powstaje…

Nalle Hukkataival, jeden z najlepszych na świecie boulderowców, zapisuje na swoim koncie kolejne świetne przejście. Tym razem Fin jako pierwszy pokonał Bügeleisen w Maltatal (Austria) w wersji z siedzenia.

Bügeleisen w wersji ze stania to dzieło samego Klema Loskota. Austriak zrobił boulder w 2001 roku i wycenił go na 8B+. Jest to jeden ze stosunkowo niewielu problemów w historii, którego wycena po latach nie spadła, a można powiedzieć, że się nawet umocniła. Poniżej “bardzo ciężki” Loskot na oryginalnym Bügeleisen:

W 2002 roku Markus Bock ogłosił powtórzenie Bügeleisen, sugerując konieczność obniżenia wyceny innych problemów w Malatal. Jego przejście jest jednak poddawane w wątpliwość. Kolejny wspinacz na topie zameldował się dopiero po ponad dekadzie. Autorem tego niekwestionowanego powtórzenia był w 2013 roku właśnie Nalle Hukkataival. Fin uznał, że Bügeleisen to 8B+ z górnej półki. Poniżej możecie zobaczyć jak Nalle poradził sobie z nim poradził:

W tym roku z problemem zmierzył się Słoweniec Rok Klančnik, który o trudnościach wyraził się bardziej zdecydowanie:

„Moja propozycja dla Bügeleisen to 8C. Myślę, że jest dużo, dużo trudniejszy niż większość 8B+… Idealna linia!”. Patrz Rok Klančnik o głośnym „Bügeleisen”.

Słoweniec ogłosił również, że będzie starał się pokonanać Bügeleisen w wersji z siedzenia. Jak widać ubiegł go Nalle Hukkataival, który po tygodniu wspinania w Maltatal wykorzystał fakt, że kamień wreszcie wysechł. Znając “oszczędność” Fina w szafowaniu wycenami mamy 8C, zapewne z górnej półki :).

Fin jest w formie, do Bügeleisen dorzucił bowiem przejście flash na efektownym problemie Imperator 8A.

Mysza
źródło: kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum